Co zaskakujące, w ogromnej bazie przepisów Przyślij Przepis znajduje się do tej pory tylko 1 dobrzyński przepis: kluski kartoflane z ziemi kujawsko-dobrzyńskiej. Takie kluski zajada się zarówno jako danie główne (ze skwarkami czy twarogiem), jak i jako dodatek do zupy szczawiowej ze świeżego szczawiu czy staropolskiej czerniny. Od klasycznych różnią się one dodatkiem mąki żytniej, która nadaje im charakterystycznej tekstury i posmaku. W jadłospisie Dobrzyniaków z uwagi na wcielenie regionu w 1335 pod kontrolę Zakonu Krzyżackiego, pojawiły się też wpływy niemieckie. Menu w dużej mierze opiera się na mięsie (w tym na krokietach z mięsa mielonego) i ziemniaków. W kuchni dobrzyńskiej znajdziecie też sporo pierogów, kiełbasy i białego sera (Dobrzyniaki nazywają go wyłącznie twarogiem). A z twarogu powstaje wyjątkowo puszysty sernik dobrzyński.

Czym sernik dobrzyński różni się od innych?

Czym wyróżnia się dobrzyński sernik na kruchym spodzie? Nie jest to sernik, jakich wiele. Ma on spód wyrobiony z typowych składników (mąki, tłuszczu, cukru i jajek) z dodatkiem proszku do pieczenia, ale nr 1 to masa serowa. To ona jest w tym puszystym serniku prawdziwą gwiazdą. 

Do 2 kg podwójnie zmielonego twarogu (koniecznie półtłustego lub tłustego) dodajemy 1 szklankę oleju - jak do ucieranego ciasta na oleju. Dodatkowy tłuszcz w masie zapewni jej po upieczeniu ultradelikatną konsystencję. Sernik ugina się podczas krojenia, ale wraca do poprzedniego kształtu - masa jest superwilgotna i elastyczna. Trudno będzie wam oderwać się od blaszki i zachować umiar.

Oprócz tego w masie ląduje też aż 12 jajek (spulchnią dodatkowo sernik) i 3 szklanki mleka. Jajka trzeba utrzeć z cukrem na puszysty, jasny i dobrze napowietrzony kogel-mogel. Dobrze zmielony powinien być również ser. Gotowa do przelania do formy masa będzie dość lejąca się, ale taka ma być. 2 budynie dodadzą smaku, a skrobia w nich zawarta, zwartej konsystencji. Mimo braku aromatu waniliowego czy skórki z cytryny, sernik smakuje wyśmienicie, szczególnie z kawą.

Przepis na sernik dobrzyński

Składniki na masę serową (na dużą blachę o wym. ok. 38x24 cm):

  • 2 kg półtłustego lub tłustego twarogu
  • 3 szklanki mleka
  • 1 szklanka oleju
  • 2 szklanki cukru
  • 2 budynie waniliowe lub śmietankowe bez cukru
  • 12 jajek 

Składniki na spód:

  • 300 g mąki
  • 100 g cukru
  • 150 g margaryny lub masła
  • 2 żółtka
  • 1 jajko
  • 1 łyżeczka proszku do pieczenia

Dodatkowo: masło i bułka tarta do oprószenia i wysmarowania blaszki przed pieczeniem.

Sposób przygotowania:

  1. Przygotujcie kruchy spód: wsypcie na blat lub stolnicę mąkę. Dodajcie margarynę lub masło i posiekajcie je nożem. Dodajcie proszek do pieczenia, cukier, 2 żółtka, jajko i szybko zagniećcie. Ciasto powinno być elastyczne i gładkie.
  2. Wysmarujcie blaszkę masłem i podsypcie bułką tartą. Strzepcie nadmiar bułki z blaszki. 
  3. Wylepcie ciastem spód blaszki. Możecie je najpierw rozwałkować na podsypanym mąką blacie i rozłożyć na spodzie, a następnie rozciągnąć na boki, by spód był równy. 
  4. Przygotujcie masę serową: zmielcie twaróg 2 razy, by był puszysty i gładki - najlepiej przez maszynkę. 
  5. Ubijcie jajka z cukrem na puszystą, jasną masę. Przełóżcie do zmielonego twarogu. Wymieszajcie na gładką masę bez grudek, dodając kolejno olej, budynie w proszku i mleko. Wymieszana gotowa do pieczenia masa powinna być jednolita i dość rzadka. 
  6. Wylejcie ją na przygotowany, surowy spód. 
  7. Pieczcie 60-70 minut w 180 st. C., do zarumienienia się wierzchu.
  8. Wystudźcie w piekarniku, przy uchylonych drzwiczkach.