Wędzona makrela oprócz zdecydowanego, uwielbianego smaku jest też niezwykle wartościowa. Ma ponad 25 g białka w 100 g, dzięki czemu jest bardzo odżywcza i sycąca. Wyróżnia ją też duża ilość kwasów tłuszczowych omega-3, które chronią serce i naczynia krwionośne. Makrela wędzona ma też bardzo dużo rzadkiego minerału - selenu. 100 g makreli wędzonej pokrywa 64% dziennego zapotrzebowania na ten pierwiastek. Ryba pokrywa też aż 363% dziennego zapotrzebowania na witaminę B12 i 107% na witaminę D3, której brakuje ponad 90% Polaków. Wędzona makrela jest też po prostu pyszna i uniwersalna. Tradycyjna pasta z wędzonej makreli to nie jedyne, co możecie z niej zrobić. Możliwości jest zdecydowanie więcej. 

Co zrobić z makreli wędzonej?

Taka ryba po dokładnym obraniu z ości będzie idealną bazą sałatki z wędzonej makreli. Będzie doskonałym, wyrazistym dodatkiem do prostej kompozycji z sałaty rzymskiej, pomidorków koktajlowych i jajek na twardo. Możecie też wykorzystać ją do lekko odmienionej sałatki nicejskiej (w klasycznej znajduje się tuńczyk z puszki). 

Wędzona ryba po połączeniu z twarogiem, jajkami i kaszą gryczaną sprawdzi się też jako placki z wędzonej makreli. Podobna masa, ale z dodatkiem ziemniaczanego purée po usmażeniu zamieni się w pyszne krokiety z wędzonej makreli. Może być też nadzieniem do bułeczek drożdżowych lub pierogów. 

Inny pomysł to kotlety z wędzonej makreli z ryżem. Nadają się nie tylko na obiad, ale również jako dodatek do domowego burgera. Możecie też ulepić mniejsze kuleczki i po przesmażeniu lub upieczeniu nadziać je na małe wykałaczki - jako przekąski do zanurzania w sosie, np. chrzanowym lub czosnkowym.

Kotlety rybne możecie przygotować na 2 sposoby: usmażyć lub upiec. Jeśli nie przepadacie za wędzoną makrelą, takie kotlety możecie zrobić również z wędzonych sardynek lub innych wędzonych ryb. Jeśli nie chcecie natrafić na ość lub kotlety z wędzonej makreli będą jeść małe dzieci, po obraniu najlepiej zblendujcie rybę.

Przepis na kotlety z wędzonej makreli

Składniki:

  • 200 g suchego ryżu
  • 1 wędzona makrela
  • 1 jajko
  • 3 duże cebule
  • 1/2 marchewki
  • 3 łyżki posiekanej natki pietruszki
  • 3 łyżki bułki tartej
  • 1 łyżeczka czosnku granulowanego
  • sól i pieprz do smaku

Dodatkowo: olej do smażenia.

Sposób przygotowania:

  1. Ryż wypłuczcie pod bieżącą wodą, odcedźcie, zalejcie 2 szklankami wrzątku, posólcie i gotujcie do miękkości. Może być lekko rozgotowany. W międzyczasie obierzcie makrelę z ości i poszarpcie ją widelcem na mniejsze kawałki. 
  2. W międzyczasie obierzcie marchew i zetrzyjcie ją na drobnych oczkach tarki. Cebulę posiekajcie w drobną kostkę. 
  3. Gotowy ryż wystudźcie i przełóżcie do miski. 
  4. Zeszklijcie cebulę na rozgrzanym oleju. Przełóżcie do wystudzonego ryżu. Do środka dorzućcie także makrelę. 
  5. Doprawcie czosnkiem, solą, pieprzem, dodajcie też startą marchewkę i wymieszajcie. Spróbujcie i w razie potrzeby dodajcie jeszcze nieco soli, pieprzu lub czosnku.
  6. Wbijcie do miski z masą jajko, dodajcie bułkę tartą i wymieszajcie na gładką, jednolitą masę. 
  7. Ulepcie z niej kotleciki i smażcie z obu stron, aż lekko się zarumienią lub przełóżcie na blaszkę wyłożoną papierem do pieczenia i pieczcie 40 minut w temp. 180 st. C, w trybie góra-dół).

Kotlety z wędzonej makreli najlepiej smakują z surówką coleslaw lub z kapusty pekińskiej i papryki.