Choć ziemniaki pojawiły się w polskich kuchniach dopiero w XIX wieku, to bez wątpienia traktowane są obecnie jako warzywo narodowe. Średnio każdy Polak zjada ich 130 kg. rocznie! To plasuje je na drugim miejscu (zaraz po chlebie) spośród najchętniej spożywanych przez nas produktów. Nie wyobrażamy sobie bez nich tradycyjnego schabowego czy mielonego. Niektórzy wolą je tłuczone, inni - w całości. Dzieci kochają je w formie frytek i placków. Garść porad na temat ziemniaków (nazywanych także pyrami, kartoflami i grylami), może pomóc nam w ich lepszym wykorzystaniu.

Smak i zdrowie:

Po długim przetrzymywaniu w worku, ziemniaki tracą część skrobii i witaminy C - przez co ich smak pogarsza się. Szczególne straty skrobii i witaminy następują w wodzie w której przetrzymywane są pokrojone ziemniaki – nie należy ich tam trzymać zbyt długo.

Aby ziemniaki nie straciły smaku i wartości odżywczych gotujmy je w małej ilości wrzątku na wolnym ogniu.

Smak ziemniaków można poprawić wrzucając do wody w której się gotują: ząbki czosnku, koperek, natkę pietruszki, liście laurowe lub rozmaryn.

Frytki będą smaczniejsze i bardziej chrupiące, jeśli przed usmażeniem zanurzymy je na chwilę we wrzątku, a następnie osuszymy.

Ziemniaki są smaczniejsze i zdrowsze, jeśli nastawimy je od razu w gorącej wodzie.

Nie gotujmy „starych” ziemniaków wraz ze skórką – zawierają one pod nią trującą solaninę. W ten sposób można gotować tylko ziemniaki młode, które pojawiają się wiosną.

Ratowanie:

Aby ziemniaki przygotowywane "w mundurkach" nie rozgotowały się, należy dodać do wody więcej soli.

Jeżeli na surowych, obranych ziemniakach pojawiły się ciemne plamy, należy dodać do wody w której się będą gotować, kilka kropli octu. Dzięki temu zabiegowi ziemniaki zjaśnieją i odzyskają apetyczny wygląd, nie przyjmując jednak ani kwaśnego smaku, ani nieprzyjemnego zapachu octu.

Starte ziemniaki nie ściemnieją, jeśli posypiemy je mąką.

Rozgotowane lub przesolone ziemniaki można uratować robiąc z nich puree – należy wówczas dokładnie rozgnieść je tłuczkiem, dodać łyżkę masła i energicznie rozcierając, stopniowo dolać szklankę gorącego mleka. Rozgotowane ziemniaki będą również nadawać się na kopytka czy pyzy.

Tricki:

Jeśli chcesz szybko upiec ziemniaki, pokrój je drobniej i podgotuj je przez ok. 5 minut we wrzątku, przed wstawieniem do piekarnika. Pieczenie można wówczas skrócić do 15 minut.

Gdy ziemniaki ugotują się wcześniej niż potrzeba, nakryjmy garnek ściereczką zamiast pokrywki. Zbierze ona wilgoć z pary i ziemniaki pozostaną sypkie do czasu podania.

Pod pokrywką studźmy ziemniaki tylko gdy chcemy je przeznaczyć na sałatkę – wówczas będą bardziej wilgotne.

Aby woda w której gotują się ziemniaki nie kipiała, należy dodać do niej łyżkę oleju.

Więcej porad znajdziecie na moim blogu: www.poezja-smaku.pl