Ogólnie pasteryzacja na sucho jest prosta w przygotowaniu. Wystarczy blaszkę piekarnika wyłożyć papierem do pieczenia i do zimnego urządzenia wstawić weki tak, aby słoiki się nie stykały i włączyć piekarnik na 120-130° Celsjusza (grzanie góra-dół) i od momentu osiągnięcia temperatury liczyć czas pasteryzacji. Pasteryzowanie w piekarniku powinno przebiegać przez tyle czasu, ile podane jest w przepisie lub jeżeli nie ma to około 15 minut. Po wyznaczonym czasie trzeba wyłączyć grzanie i pozostawić słoiki na około 15 minut. Następnie trzeba wyjąć słoiki i ustawić do góry dnem do wystygnięcia. W przypadku, gdy dany przepis na przetwory zawiera informację, jak pasteryzować w piekarniku, to należy stosować go krok po kroku.

Zobacz:  Ogórki małosolne - 8 porad na idealne kiszonki

Jak pasteryzować słoiki w piekarniku?

Pasteryzacja w piekarniku elektrycznym to sposób na pozbycie się drobnoustrojów. Dzięki temu przygotowując konfitury, kompot, dżem lub dania z mięsem możemy zjeść na jesień, lub zimę. Pasteryzacja słoików w piekarniku z termoobiegiem powinna przebiegać w 120° Celsjusza przez około 20 minut. Ważne jest, aby pasteryzować słoika w taki sposób, aby się nie stykały ze ściankami piekarnika lub ze sobą nawzajem. A do środka wkładać zimne słoiki do zimnego piekarnika. Można też włożyć jeszcze ciepłe słoiki do gorącego piekarnika. Po wyłączeniu piekarnika najlepiej pozostawić słoiki wewnątrz piekarnika do całkowitego wystygnięcia. Taka pasteryzacja słoików w piekarniku sprawdza się przy słoikach z metalowym wieczkiem. Tak zwanych słoikach zakręcanych typu twist.

Nie powinno pasteryzować się słoików typu weki, które posiadają gumowe uszczelki. Niestety wysoka temperatura piekarnika mogłaby stopić gumę i sprawić, że szkodliwe związki trafią do ulubionych przetworów.

Jak pasteryzować kompot?

Kompoty można pasteryzować w słoikach. Jednak najsmaczniejsze kompoty będą wtedy, gdy przelejemy je do odpowiednich szklanych butelek z korkami. Należy sprawdzić, czy pojemniki nie są uszkodzone. Należy umyć i wyparzyć butelki wraz z nakrętkami lub korkami. Następnie kompot należy wlać, aż zapełni się całą przewidzianą objętość butelki. Kompot w butelkach może być tak samo pasteryzowany w piekarniku, jak słoiki. Pasteryzując, warto zaopatrzyć się w odpowiednie naczynia, termometr do pomiaru temperatury oraz etykiety. Przetwory z owoców można dodatkowo zblendować, aby przyspieszyć ich gotowanie i nadać im pożądanej konsystencji.

Zobacz także:   Przetwory na zimę - 20 propozycji