Ocet  - pogromca tłuszczu i kamienia

Jak myślę o occie, od razu przypomina mi się sierpień. Wtedy to robimy przetwory – prawda?. Przepyszne gruszki lub śliwki w occie, marynowane leśne grzyby..nie mówiąc o buraczkach i o ogórkach. Pyszności.

Ale czy wszystkie z Was miały świadomość - bo ja długo, długonie, że ocet jest idealnym wręcz pogromcą tłuszczu i kamienia? Do tego jest delikatny dla środowiska?

Używając octu w sprzątaniu, nie tylko dbamy o środowisko, ale także chronimy nasze zdrowie. Otóż ocet jest łagodny dla naszych oczu (nie podrażnia ich), a także nie niszczy skóry.

No dobrze, a jak można i gdzie go można zastosować?

KUCHNIA

Lodówka

W lodówce zawsze unikałam chemikaliów, dlatego często ją myłam po prostu wodą. Jednak ocet jest lepszy. Wystarczy zrobić roztwór z octu i z wody (50%) i umyć całą lodówkę. Miejsca newralgiczne warto przetrzeć samym octem, który jest bakteriobójczy. Nie mówiąc o nieprzyjemnych zapachach – wystarczy wlać kilka łyżek w małym naczyniu i pozostawić w lodówce.

Czajnik

Ocet usuwa kamień. Nalej do czajnika trochę octu, zalej duża ilosprzątanieścią wody. Zagotuj. Następnie zmień wodę kilka razy, za każdym razem zagotowując ją. Trzecia – piąta woda nadaje się do picia.

Deska do krojenia

Ocet jest zabójcą bakterii chorobotwórczych, dlatego warto raz na jakiś czas przetrzeć deskę octem i dokładnie ją wypłukać.

Mikrofalówka/piekarnik

Zamiast przemywać mocno żrącym środkiem tłuste i przepalone plamy, warto spróbować roztworu octu z wodą. Dlaczego nie? Przed truciem siebie i środowiska, warto sprawdzić czy to działa. Do szklanki wody, nalej kilka łyżek octu. Przelej do miseczki i włóż do piekarnika/mikrofalówki. Podgrzej roztwór. Następnie lekko ostudzonym roztworem, wyszoruj środek.

ŁAZIENKA

Wannasprzątanie

Wbrew pozorom, ocet jest lepszy do wanny niż wszelakie chemiczne środki. Otóż dlatego, że ocet nie niszczy lakierowanej powierzchni, a znane nam środki tak. Dlatego jeśli chcemy mieć lśniąca wannę, to nalej do wanny gorącej wody, wlej 3 szklanki octu. Zostaw na parę godzin. Wyszoruj. Dokładnie spłucz. Będziesz zaskoczona efektem:)

Glazura

Po prostu przemyj szmatkę nasączoną octem, a potem przemyj wodą.

Pleśń w łazience

Przygotuj roztwór ½ szklanki wodu i 4 łyżki octu.  Popryskaj nim pleśń, a po jakimś czasie przetrzyj.

Fugi

Zamocz szczoteczkę w occie i wyszoruj fugi.

Udrażnianie rur

Nie musisz już teraz używać ultraniebezpiecznego środka. Wsyp do rury pół szklanki sody, a potem dolej szklankę octu. W momencie jak mieszanina przestanie się pienić, spłucz gorącą wodą. Może tak się zdarzyć, że nie zadziała za pierwszym razem. Jeśli tak się stanie, powtórz czynność ale wtedy zastosuj mieszanie wieczorem, a spłucz rano.

PODŁOGI, PŁYTKI CERAMICZNE

Wymieszkaj ¼ litra octu i 3,5 litra wody.

sprzątanie

OKNA

Przygotuj 2 łyżki octu z litrem ciepłej wody – doskonały płyn do mycia szyb. Przetrzyj powierzchnie a potem wytrzyj do sucha- najlepiej zgnieciona gazetą.

MEBLE SKÓRZANE

Przygotuj roztwór octu z olejem lnianym (jedna łyżka octu i jedna łyżka oleju). Jest to metoda na odświeżenie mebli skórzanych.

Nigdy nie próbowałam – ale podobno dobry sposób:)

CENA

No właśnie ile kosztuje ocet..a ile środki chemiczne? ;)

Jeśli wykorzystujecie podczas sprzątania ocet jeszcze inaczej – podzielcie się wiedzą

Źródło:

http://dziecisawazne.pl/dom-bez-chemii-cz-2-ocet-w-sprzataniu-i-gotowaniu/

http://www.dlarodzinki.pl/rodzice/dom/porzadki-bez-chemii-czyli-ekologiczne-sprzatanie-w-babcinym-stylu,171_1078.html

http://ulicaekologiczna.pl/zdrowy-styl-zycia/%E2%80%9Emagiczna%E2%80%9D-soda-ocet-i-cytryna-czyli-ekologiczne-sprzatanie-domu/

Artykuł został napisany przez Smaczny Dom