Kolejnym bohaterem ekologicznego sprzątania jest soda oczyszczona. Soda nie tylko świetnie zastępuje proszek do pieczenia, ale także..zastępuje inne środki np, do wybielania:) Acz nie tylko!

Przykre zapachy

Soda jest doskonała do zniwelowania przykrych zapachów w lodówce, w obuwiach oraz na rękach (na przykład po czyszczeniu ryb lub krojeniu czosnku).

Wystarczy postawić miseczkę roztwór sody z wodą w lodówce. Jeśli jesteśmy właśnie w trakcie czyszczenia chłodziarki, po prostu tym samym roztworem należy wyczyścić cała powierzchnię lodówki.

W przypadku butów, należy włożyć woreczek z soda.

A dłonie? Umyj je wodą z sodą.

Metale, sztućce

Jeśli chcemy się pozbyć spalenizny z kuchenki, garnków lub wyszczyścić sztućce, soda jest do tego najlepsza. Wystarczy przygotować sobie pastę z sody (niewielka ilość wody z sodą) i posmarować powierzchnię, którą chcemy wyczyścić. Pozostawić przez chwilę (im większy brud, tym dłużej), następnie wyszorować -  et voila. Dokładnie spłukać.

Piekarnik

Przygotuj pastę z sody, soli i niewielkiej gorącej wody. Posparuj brudne powierzchni w piekarniku. Spłucz. Uwaga, trzymaj z dala od wszelkich kabli i elementów grzejnych.

Tłuste powierzchniekuchenka

W przypadku kuchenek, często stosuje wodę z sodą. Spryskuje powierzchnię roztworem, szoruję i gotowe.

Pranie

Soda oczyszczona jest moim towarzyszem w praniu od dawna. Żadko stosuje wybielacze, prawie w ogóle. Zamiast tego, dosypuje do proszku do prania do rzeczy białych, łyżeczkę sody. Efekt gwarantowany. Nigdy nie miałam tak białych rzeczy.

Przeczytałam też, że jeśli się doda do PŁYNU do prania (nie do proszku) sody do rzeczy kolorowych, kolory będą bardziej wyraziste. Tego przyznam się, jeszcze nie próbowałam. Będę wdzięczna jeśli ktoś podzieli się doświadczeniem.

Okna

Tego nie próbowałam, aczkolwiek podczas szukania informacji, mam chęć spróbować. Otóż jeśli chcemy uzyskać czyste okna, to należy posypać sodę na mokrą gąbkę. Przetrzeć okna, wytrzeć do sucha. Spróbuję, a Wy?

Dla leniwych

Czyli dla mnie :) Kiedy nie mamy czasu na tworzenie wszelakich roztworów sodowych, a widzimy jakiś brudną przestrzeń, którą chcemy przetrzeć możemy sięgnąć po środek czyszczący na basie sody oczyszczone z serii ekologicznej. Taki środek można kupić w Lidlu. Jest to seria z "żabką”.

Znacie jeszcze ciekawe zastosowanie sody? Jeśli tak, podzielcie się!!

Źródła:

http://www.byceko.pl/domowej-roboty-srodki-do-sprzatania/

http://www.dormeo.pl/artykuly-dormeo/zdrowie/jak-sprzatac-ekologicznie.htm

http://blog-ekologiczny.blogspot.com/2011/02/zastosowanie-sody-oczyszczonej-w-kuchni.html

http://dziecisawazne.pl/dom-bez-chemii-cz-1-soda-oczyszczona/

Artykuł został napisany przez Smaczny Dom