Ziemniaki to idealny dodatek do wszelkiego rodzaju mięs, doskonale smakują też w formie zapiekanki. Dodaje się je również do sałatek i zup. Zazwyczaj jednak trzeba je wcześniej ugotować. Nawet najlepszym gospodyniom zdarzają się przy tym drobne wypadki – np. przesolenie ziemniaków. Co zrobić w takiej sytuacji? Jeśli macie zamiar podać je w formie dodatku do obiadu – wystarczy, że zastosujecie bardzo łatwy patent.

Jak uratować przesolone ziemniaki?

Gdy przesolicie ziemniaki – nie wpadajcie w panikę. Można je uratować, robiąc z nich gładkie puree z mlekiem. Będą smakować naprawdę wybornie, a co najważniejsze – nikt nie zorientuje się, że wcześniej coś poszło nie tak.

Gdy ziemniaki będą już miękkie – odcedźcie je i odparujcie na małym ogniu przez ok. 2 minuty. Następnie musicie je ugnieść i mieszać tak, by powstała masa o gładkiej konsystencji. Na koniec dolejcie wcześniej podgrzane mleko oraz dokładnie wymieszajcie. Proporcje to: 1/3 szklanki mleka na 1 kg ziemniaków. Taka forma jest bardzo popularna i lubiana, ziemniaki mają wspaniały smak i konsystencję. Puree ziemniaczane możecie podawać też jako samodzielną potrawę. 

Inne patenty na przesolone ziemniaki

Zrobienie puree to nie jedyny sposób uratowania smaku przesolonych ziemniaków. Możecie również odcedzić je i kontynuować gotowanie, napełniając garnek wodą bez przypraw. Kolejny patent polega na doprowadzeniu ich do wrzenia, wyjęciu z garnka, a następnie podawaniu z zielenioną, pokrojonymi świeżymi warzywami lub nieposoloną sałatką.

Możecie również przygotować słodko-kwaśny sos, który zamaskuje smak zbyt mocno posolonych ziemniaków. Podsmażcie marchew, paprykę i cebulę, a następnie dodajcie pokrojone pomidory, a całość lekko rozcieńczcie wodą.