Miska tej zupy tygodniowo to najlepsze, co możecie dać sobie i bliskim. Bulion z kolagenem możecie przechowywać w zamrażarce nawet przez pół roku. Robi się go w bardzo podobny sposób, co rosół. Możecie tu też wykorzystać dobrze znane rosołowe triki - w tym opaloną lub wypieczoną w piekarniku cebulę, dzięki której smak i aromat zupy będzie głębszy. Istnieją jednak pewne subtelne różnice w przygotowywaniu tych wywarów. Co różni rosół kolagenowy od zwykłego i na co zwrócić uwagę podczas gotowania? 

Bulion kolagenowy - o czym pamiętać podczas gotowania?

Bulion kolagenowy to wywar na kościach i ewentualnie kawałkach mięsa (w tym podrobach bogatych w kolagen). Aby wszystkie kości, chrząstki i ścięgna oddały zupie to, co najlepsze, zupę trzeba gotować minimum 3-4 godziny, jednak w wielu przepisach poleca się nawet 6 godzin. Generalna zasada jednak brzmi: im dłużej będzie się gotować, tym lepiej. Dzięki temu uzyskacie kolagenową esencję. Dodajcie tyle przypraw, ile zwykle używacie na podobną ilość klasycznego rosołu.

Co zdecydowanie różni bulion kolagenowy od klasycznego rosołu (poza ilością kości)? Podczas gotowania nie zapomnijcie dodać kilku łyżek soku z cytryny lub octu jabłkowego. Kwaśne dodatki pomogą wydobyć z kości wszystko, co najlepsze. Witamina C ponadto ułatwia wchłanianie kolagenu i pobudzi jego produkcję - z tego samego powodu warto też doprawiać galarety octem lub cytryną. 

Podczas gotowania rosołu kolagenowego na bieżąco usuwajcie szumowiny - to nie tylko ścięte białko, ale i zanieczyszczenia, które sprawiają, że bulion kolagenowy może mętnieć. Dlatego warto je wyławiać. 

Jak zrobić bulion kolagenowy? Przepis podstawowy

Składniki:

  • 3,5-4 l zimnej wody
  • 3 kg kości i mięsa (poproście w swoim mięsnym także o kurze łapki, korpus, kolanka wieprzowe, mostki wołowe)
  • włoszczyzna (por, seler, cebula, 3 marchewki i 3 pietruszki)
  • 1-2 łyżki stołowe soku z cytrynu lub octu jabłkowego
  • 4-5 liści laurowych
  • ziele angielskie (8-10 kulek)
  • pieprz ziarnisty
  • sól i pieprz do smaku

Opcjonalnie, można pominąć: 1-2 gałązki świeżego lubczyku.

Sposób przygotowania:

  1. Mięso i kości opłuczcie pod bieżącą wodą. Kości przed włożeniem do garnka połamcie. Włóżcie całe mięso do dużego garnka i zalejcie zimną wodą (3,5-4 l).
  2. Opłuczcie włoszczyznę, obierzcie i dodajcie do garnka z mięsem i wodą.
  3. Dodajcie do garnka wszystkie przyprawy i 1-2 łyżki soku z cytryny lub octu.
  4. Doprowadźcie do wrzenia na niewielkim ogniu. 
  5. Gotujcie minimum 3-4 godziny pod przykryciem lub przy lekko uchylonej pokrywce, na niewielkim ogniu. 
  6. Na godzinę przed planowanym końcem gotowania spróbujcie i dosólcie do smaku. 

Jak jeść rosół kolagenowy?

Bulion kolagenowy możecie jeść jak klasyczny rosół - z makaronem typu nitki lub ryżem. Możecie też podawać go z ziemniakami - będzie dzięki temu pełnoprawnym daniem. Stanie się także znakomitą, głęboką w smaku bazą do sosów i innych zup. Rosół kolagenowy będzie świetną podstawą np. krupniku. Na jego bazie zrobicie również odżywczą zupę - ugotujcie w bulionie warzywa, a następnie zmiksujcie zupę na gładki krem i podawajcie z kaszą, np. pęczakiem lub jaglaną.

Jesienią i zimą będzie on świetny jako rozgrzewający i regenerujący, dodający witalności napój - na zastępstwo dla herbaty. Po wystygnięciu, w lodówce, bardzo szybko się ścina, dlatego możecie go wykorzystać do warzywnej lub mięsnej galarety, np. z mięsem z kurczaka. Galaretę podawajcie posypaną natką pietruszki. Ma ona mnóstwo witaminy C, która pomoże przyswoić kolagen, a przy tym mnóstwo wzmacniającego żelaza.