Mięso mielone na kotlety daje wiele możliwości doprawienia i podkręcenia. Możecie je wyrobić np. z młodą, wcześniej podduszoną kapustą. Kotlety mielone z młodą kapustą i mięsnym wywarem będą niezwykle soczyste, a przy tym wyjątkowo smaczne. Soczystości mięsu doda też dodatkowa porcja tłuszczyku. Sprawdźcie sami i przygotujcie kotlety mielone z wędzonym boczkiem. Klasyczną masę wystarczy owinąć plastrami boczku. Dodatek przy okazji urozmaici smak. Jeśli chcecie, by wasze mielone były bardziej sycące, do masy dodajcie kaszę, np. jaglaną lub jęczmienną. Takie kotlety zjedzą nawet sceptycy kaszy w każdym wydaniu. Ziemniaki będą zbędne. Do sycących kotletów mielonych z kaszą jęczmienną wystarczy duża porcja surówki. Robię tak zawsze, gdy mam w lodówce ugotowaną kaszę z innego dania.

Czym można nadziać kotlety mielone?

Niektórzy dodają do masy na kotlety przesmażoną cebulę i wyrabiają wszystko razem. Wiele osób twierdzi, że takie kotlety są smaczniejsze niż z surową cebulą. Cebulę możecie też potraktować nieco inaczej i przesmażyć ją z pieczarkami na farsz do kotletów. Po wyrobieniu masy wystarczy spłaszczyć kotlety w dłoni, włożyć do środka po 1 łyżeczce nadzienia i uformować z powrotem w kulkę lub owal. Sprawdźcie kotlety mielone z nadzieniem pieczarkowym.

Możecie też zrezygnować z cebuli i zostać przy kotletach mielonych z pieczarkami. Podsmażone grzyby wystarczy dorzucić do mięsnej masy i wyrobić całość. Jeśli lubicie sery, poznajcie też koniecznie przepis na kotlety mielone z fetą. Do takiej masy dodajcie mniej soli. Ser feta jest już dość słony i dodatkowo odda też sól do masy podczas smażenia. Moja rodzina je uwielbia.

Innym rozwiązaniem będą kotlety mielone z żółtym serem. Ile gatunków sera, tyle możliwości. Wybierzcie najlepiej jeden z tych, które łatwo się rozpuszczają i są dość tłuste. Dzięki temu mięso wyjdzie supersoczyste i będzie rozpływać się w ustach. Polecam np. charakterny cheddar, słodko-orzechowy ementaler lub łagodną goudę. 

Przepis na kotlety mielone z serem żółtym 

Składniki:

  • 600 g mielonej karkówki lub łopatki wieprzowej
  • 150 g ulubionego żółtego sera (najlepiej kawałek w bloku)
  • 1 cebula
  • 1 jajko
  • 1 kajzerka + 1 szklanka mleka
  • sól i pieprz do smaku
  • 1 płaska łyżka majeranku
  • 1 szklanka bułki tartej do panierowania

Dodatkowo: olej do smażenia. 

Sposób przygotowania:

  1. Przygotujcie mięso na kotlety: zalejcie bułkę mlekiem i odłóżcie na 10 minut. Potem dokładnie odciśnijcie. Pokrójcie drobno cebulę lub zetrzyjcie ją na małych oczkach tarki. Przełóżcie do miski mięso, dodajcie bułkę, cebulę, wbijcie jajko, dodajcie też pieprz, sól i majeranek. Wyróbcie na gładką i jednolitą masę. 
  2. Pokrójcie ser w kostkę o boku ok. 1,5 cm. Podzielcie masę na kotlety na 6-8 równych części części. Każdy kotlet lekko spłaszczcie, połóżcie na nim kostkę sera, sklejcie brzegi i uformujcie w owal. Obtoczcie kotlety w bułce tartej.
  3. Smażcie na rozgrzanym tłuszczu, na średnim ogniu po ok. 5-6 minut z każdej strony (na rumiano).