Woda w organizmie szczególnie lubi odkładać się latem, podczas upałów. To gromadzenie wody jest naturalnym mechanizmem obronnym organizmu przed odwodnieniem. Dlatego tak ważne jest, by zachować balans - próbować pozbyć się niechcianych obrzęków, ale jednocześnie się nie odwodnić. Przy popijaniu herbatek oczyszczających czy odwadniających  (np. pokrzywie, skrzypie polnym czy mniszku lekarskim) należy więc spożywać odpowiednio dużo wody. Istnieją też inne sposoby, które dadzą wam doraźną ulgę przy obrzękach. Jednak uwaga, przy przewlekłym problemie z puchnącymi nogami poradźcie się lekarza, bo dolegliwość ta może mieć zupełnie inne źródło niż letni skwar. 

Domowe sposoby na opuchnięte kostki i kolana

Klasyczną i pierwszą metodą, którą doradzają nawet specjaliści, jest napój z żelatyny. Żelatyna to skoncentrowany kolagen zwierzęcy (białko), które pochodzi z ich kości i chrząstek. Jest on budulcem również naszych kości, „oliwą” dla zastałych stawów i „rusztowaniem” dla skóry, które zapewnia jej jędrność. Kolagen jest też substancją, która wzmacnia zęby i powleka jelita ochronną warstwą - zabezpiecza przed przenikaniem szkodliwych substancji do wnętrza organizmu. 

Inny skuteczny sposób na obrzęki to olej rozmarynowy. Rozmaryn zawiera antyoksydanty, które nie tylko chronią organizm przed szkodliwymi wolnymi rodnikami postarzającymi komórki. Antyoksydanty mają też silne działanie przeciwzapalne, dzięki czemu pomaga ulżyć obolałym i spuchniętym nogom. Olej rozmarynowy przy okazji wzmacnia też naczynia krwionośne - olej sprawdza się więc również na żylaki. Jeśli dodacie do niego liście laurowe, wzmocnicie jego działanie jeszcze bardziej.

Co sprawia, że liście laurowe dobrze działają na stawy?

Liść laurowy wspomaga krążenie krwi i działa rozkurczowo - dzięki temu pomaga również zmęczonym, nadmiernie napiętym mięśniom i znacznie je rozluźnia. Dzięki temu nadaje się również do obolałych i zesztywniałych kolan, łokci czy kostek. Olejek eteryczny z liścia laurowego, dzięki temu, że pobudza krążenie krwi, pomoże:

 • zmniejszyć obrzęki
 • zmniejszyć stany zapalne
 • złagodzić sztywność stawów
 • poprawić ruchomość stawów
 • zredukować nieprzyjemne, typowe przy tych problemach dolegliwości bólowe

Liście laurowe na stawy wpływają znakomicie. W czym tkwi ich sekret, jak je przygotować i stosować? Napar to często może być za mało - zróbcie więc mocniej skoncentrowany wywar. 

Wywar z liści laurowych - przepis

Składniki:

 • 10 średnich liści laurowych (świeżych lub suszonych)
 • 300 ml wody

Sposób przygotowania:

 1. Umyjcie dokładnie liście laurowe, zalejcie wodą i gotujcie przez 5, maksymalnie 8 minut.
 2. Gotujcie w odkrytym garnku, by część mocnych olejków eterycznych się ulotniła. 
 3. Po ugotowaniu odstawcie garnek na 3-4 godziny, by wywar „naciągnął”.
 4. Przecedźcie płyn i pijcie przez cały dzień.

Jak pić wywar z liści laurowych?

Jeśli dopiero zaczynacie robić taki wywar, korzystajcie z 10 liści laurowych. Kiedy już przyzwyczaicie się do napoju, możecie używać nawet 20 liści laurowych do jednego gotowania, ale będzie to bardzo mocny napój, który może wywoływać dyskomfort, np. podrażnienie żołądka. 

Jak pić taki wywar z liści laurowych? Przygotowujcie go wieczorem - nową porcję na każdą kolejny dzień. Pijcie w 3 seriach:

 • 1. seria: 3 dni po 1 szklance przez cały dzień
 • Tydzień przerwy
 • 2. seria: 3 dni po 1 szklance przez cały dzień
 • Tydzień przerwy
 • 3. seria: 3 dni po 1 szklance przez cały dzień

Pijcie małymi łyczkami lub łyżkami przez cały dzień, co 15-20 minut - tak, aby przez cały dzień dostarczać sobie wywaru. Po 3 takich seriach zróbcie sobie przerwę. Wywar z liści laurowych można w ten sposób pić 2 razy w roku - to intensywnie działający sposób. 

Wywar z liści laurowych - przeciwwskazania 

Nie przekraczajcie dziennej ilości wywaru do picia. Jeśli macie wrażliwy żołądek, nie dodawajcie do nowych porcji wywaru większej ilości liści.Wywaru z liści laurowych nie powinny więc pić osoby, które mają problemy z krzepliwością krwi lub zażywają leki na krzepliwość. Innym ważnym przeciwwskazaniem jest zapalenie trzustki - obecne lub minione. Z wywaru zrezygnujcie też, jeśli macie wrzody żołądka - tak skoncentrowane liście laurowe mogą dodatkowo podrażniać jego ścianki.