Wśród najlepiej znanych naparów o kojącym działaniu wszyscy jednym tchem wymieniają rumianek, melisę i lawendę. Tymczasem jednak wybór jest znacznie szerszy. Wcale nie ogranicza się do 2 rodzajów ziółek i herbat. Jest ich zdecydowanie więcej. Części z nich na pewno nie znacie, albo na pewno nie wpadlibyście, że mają one akurat takie działanie. 

Herbata na sen – co pić, by mocno śnić?

Jednym z tych mniej znanych rodzajów uspokajającej i wyciszającej herbaty jest napar z szyszek chmielu. Chmiel zwykle znamy przecież z zupełnie innej, pobudzającej strony. Napar z jego suszonych szyszek zapewni wam uczucie spokoju i sprawi, że szybko wam się zaczną zamykać oczy. Herbata ta ponadto:

  • łagodzi objawy przekwitania,
  • zmniejsza dolegliwości związane z korzonkami
  • pomaga pozbyć się łupieżu - chmiel działa przeciwbakteryjnie i pomaga zwalczać szkodliwe grzyby. 

Mniej znaną, ale równie interesującą alternatywą dla melisy, rumianku, lawendy czy chmielu jest też ziele męczennicy, zdecydowanie bardziej znanej pod nazwą marakuja. Pomaga ona nie tylko przy bezsenności, ale i na stres czy uczucie lęku. Obecne w niej flawonoidy i alkaloidy regulują pracę układu nerwowego i wspierają produkcję serotoniny („hormonu szczęścia”) oraz melatoniny, która jest odpowiedzialna za regularne zasypianie i bezproblemowe wstawanie. 

Inną mało znaną herbatą na sen (choć jej składnik rośnie w Polsce na wielu polach) jest herbata z płatków maku polnego. Jakie właściwości ma roślina, którą zwykle wkładamy do wazonu? 

Mak polny - właściwości 

Kwiaty maku polnego, podobnie jak męczennica, zawierają alkaloidy. Ponadto znajdują się w nich również:

  • kwasy organiczne
  • sole mineralne
  • antocyjany
  • śluz.

Taki skład zapewnia działanie wykrztuśne i osłaniające, a także przeciwkaszlowe - sprawdza się przy uporczywym kaszlu i problemach z gardłem. Jest on znany również z właściwości uspokajających. Ułatwia zasypianie (może powodować senność) - szczególnie u dzieci i seniorów. Mak polny pomaga również przy zaburzeniach trawienia na tle nerwowym - m.in. na biegunki. Używa się go również jako naturalnego barwnika do różnych napojów. Jak zrobić makową herbatę na dobry sen?

Herbata z płatków maku - przepis

Składniki:

  • 1 łyżeczka świeżych lub suszonych płatków maku
  • 1 szklanka wrzątku

Sposób przygotowania:

  1. Zalejcie płatki wodą w temp. 95 st. C. 
  2. Pijcie małymi łyczkami 2 razy dziennie

W maju i czerwcu maki polne na herbatę możecie zebrać sami - a część włożyć do wazonu. Możecie je wykorzystać od razu lub ususzyć na zapas. Napar możecie też łączyć z innymi ziołami ułatwiającymi zasypianie - męczennicą, lipą lub lawendą

Kto nie powinien pić naparu z płatków maku?

Nie pijcie herbaty z maku więcej niż 2 razy dziennie po szklance. Jeśli przekroczycie tę ilość, może się pojawić biegunka, wymioty, nudności i inne dolegliwości układu pokarmowego. Naparu nie powinny też pić kobiety w ciąży i karmiące oraz małe dzieci. Przeciwwskazaniem jest również alergia na mak. W razie jakichkolwiek wątpliwości, w tym również, jeśli zażywacie na stałe jakiekolwiek leki i chcecie zacząć pić herbatkę z kwiatów maku, zwróćcie się o pomoc do specjalisty.