Przepis na domowy makaron z czerstwego chleba jest uniwersalny. Z tą recepturą uzyskacie zarówno domowy makaron do rosołu, jak i do sosu, ale zamiast kroić rozwałkowane arkusze makaronu w paski, możecie też zrobić z niego kwadratowy domowy makaron łazanki, lasagne lub kwadratowe pierożki ravioli. Sprawdźcie np. ravioli z mięsem. Mięso na farsz trzeba wcześniej usmażyć. Nie zdąży ugotować się w 2 minuty (bo tyle czasu potrzebuje w garnku świeży makaron). Domowy makaron może mieć też różne tekstury, w zależności od tego, jakiej mąki i jakiego chleba użyjecie. Kluski z semoliny "chwycą" i zatrzymają przy sobie więcej sosu. Jeśli używacie do przygotowania domowych kluseczek chleba pełnoziarnistego, poświęćcie nieco więcej czasu na dokładne wyrobienie ciasta na makaron po zmiksowaniu składników. To świetny sposób na wykorzystanie zapomnianych sucharów z chlebaka.

Jak zrobić makaron domowy z czerstwego chleba?

Makaron domowy z wysuszonego chleba oprócz 100 g suchego pieczywa składa się tylko z 2 składników: 100 g mąki i 100 ml wody lub 2 dużych jajek. Diabeł tkwi w szczegółach. Chleb, którego używacie do zrobienia własnych klusek powinien być całkowicie wysuszony - najlepiej na wolnym powietrzu. Najlepsza będzie mąka typu 00, której używa się również do domowej pizzy. Wtedy zamiast jajek w przepisie użyjcie koniecznie wody, bo tłuszcz z żółtek może zakłócić pracę glutenu. Mąka 00 ma go bardzo dużo. 

Inną dobrą opcją zamiast mąki 00 jest semolina. Jest to grubo mielona mąka z pszenicy odmiany durum. Makaron z semoliną po ugotowaniu będzie miał bardziej szorstką teksturę idealną do sosów. Sos na dobre przyczepi się do klusek, nie będzie z nich spływać. Semolina ma też naturalnie złoty kolor, dzięki czemu makaron domowy będzie mieć apetyczny kolor. Jeśli zdecydujecie się wybrać semolinę, połączcie ją najlepiej z jasnym pieczywem i wodą. 

Użyć możecie również zwykłej mąki pszennej. Jeśli do tego użyjecie czerstwego białego pieczywa, dzięki żółtkom ciasto na makaron nabierze apetycznego koloru. Powstanie domowy makaron jajeczny idealny do zup. Nic nie stoi na przeszkodzie, by zastosować również wodę. 

Przepis na domowy makaron z czerstwego chleba

Składniki (na 2 porcje):

  • 100 g czerstwego chleba (pszennego, żytniego lub pełnoziarnistego, mieszanego)
  • 100 g mąki, najlepiej typu 00, opcjonalnie semoliny lub zwykłej pszennej typu 500
  • 2 duże jajka lub 100 ml wody

Sposób przygotowania:

  1. Pokrójcie lub połamcie chleb na mniejsze kawałki i zmiksujcie na konsystencję mąki. Dodajcie mąkę i pulsacyjnie zmiksujcie - tylko do połączenia składników.
  2. Dodajcie jajka lub wodę i pulsacyjnie miksujcie, aż masa będzie jednolita. 
  3. Miksując, w razie potrzeby dodajcie jeszcze trochę mąki (jeśli ciasto jest zbyt mokre) lub wody (jeśli jest ono zbyt suche). Ciasto powinno być wilgotne, ale nie lepkie.
  4. Wyłóżcie na podsypany mąką blat i zagniećcie, aż ciasto będzie gładkie i elastyczne. Włóżcie kulę z ciasta do lodówki na co najmniej 30 minut. 
  5. Rozwałkujcie ciasto na płaty, najlepiej za pomocą maszynki do makaronu (lub wałka, na podsypanym mąką blacie, jeśli nie macie takiego sprzętu).
  6. Pokrójcie w wybrany kształt lub w równe płaty, jeśli planujecie zrobić lasagne. 
  7. Zagotujcie w dużym garnku osolony wrzątek, wrzućcie makaron i gotujcie ok. 2 minuty lub do wypłynięcia makaronu na powierzchnię. 
  8. Odcedźcie i podawajcie z ulubionym sosem lub do zup.