Domowa kiszona kapusta z buraczkami ćwikłowymi

3.25 (4 ocen)

  • 30 min
  • Dla 8 osób
  • Łatwy

Połączenie białej kapusty i buraczków ćwikłowych jest znane od lat. Tak Lucyna Ćwierczakiewiczowa w książce z 1885 roku pisała we wstępie do przepisu na sałatę zimową z kapusty na czerwono, że jest ... "Daleko smaczniejszą i zdrowszą od czerwonej parzonej, a równie ładną z powierzchowności jest biała urządzona na czerwono w następujący sposób: piękną białą kapustę, wybierając same ścisłe główki, poszadkować cienko. Osobno obrać na dwie kopy kapusty, pół ćwierci ćwikłowych buraków i pokrajać je w cienkie plastry. (...) Kapusta taka ma tę wielką zaletę, iż oprócz ślicznego różowego pozoru, nabiera słodyczy od buraków. Im więcej buraków, tem czerwieńsza." Tak przygotowywała tę sałatkę Lucyna Ćwierczakiewiczowa ja natomiast przygotowałam ją w lekko zmienionej formie tak jak robiła moja babcia.

  • 30 min
  • Dla 8 osób
  • Łatwy

Składniki:

  • 3 kg białej kapusty
    300 g surowych buraczków ćwikłowych startych na tarczy do warzyw po koreańsku
    3 łyżki soli
Wystaw ocenę:

3.25 (4 ocen)

Zobacz również:

Kapusta kiszona

Domowa kiszona kapusta z buraczkami ćwikłowymi - jak zrobić?
Sposób przygotowania:

  • 1. Usuwamy zewnętrzne liście kapusty i wycinamy głąb, ale go nie wyrzucamy. Oczyszczoną kapustę szatkujemy szatkownicą lub w robocie.
    Poszatkowaną kapustę mieszamy z buraczkami i solą . Mieszając ugniatamy. Pozostawiamy na godzinę by zmiękła i puściła sok.
    Kapustę przekładamy do słoików mocno ugniatamy najlepiej drewnianą pałką w ten sposób wyciśniemy sok, który wypłynie na wierzch. Zostawiamy od góry wolne 2 cm. na wierzchu układamy kawałek liścia a na nim głąb (gdy zamkniemy słoiki głąb jeszcze bardziej dociśnie kapustę).
    Zamykamy słoiki. Napełnione słoiki odstawiamy do zakiszenia w temperaturze pokojowej na 2 dni. Najlepiej słoiki ustawić w misce, bo w pierwszej fazie kiszenia może wypływać sok. Jeśli potrzebujemy kiszonej kapusty szybciej to pozostawiamy ją w temperaturze pokojowej około 10 dni. Jeżeli chcemy by postała dłużej to po dwudniowym zakiszeniu wynosimy ją do chłodnego miejsca.

Porady

Sól soli nierówna, trzeba użyć soli dobrej jakości (dodatkowo niejodowana i bez antyzbrylaczy ). Jeśli nie posiadacie tarczy do warzyw po koreańsku, to buraczki możecie zetrzeć na tarce o drobnym oczku lub pokroić w cienkie plastry.

Dodaj do książki kucharskiej Więcej przepisów autora

Zdjęcia dania dodane przez innych użytkowników

Sprawdź dania, które zawierają też:

Kapusta biała Buraki

Redakcja poleca

REKLAMA

Inne przepisy tego użytkownika

Komentarze

Zobacz inne z:

Do spiżarni

Podobne przepisy

To może cię zainteresować