Domowa kiszona kapusta w słoiku

4.67 (3 ocen)

  • 6 godz.
  • Więcej niż 10 osób
  • Łatwy

Kiszenie kapusty w słoikach nie jest trudne a z pewnością daje wiele satysfakcji. Tak przygotowana kapusta kiszona w słoikach to świetna baza do dań kuchni polskiej, jak kapuśniak, bigos, surówki itd. Dobrze wpływa na procesy trawienia i układ pokarmowy, wzmacnia odporność, zmniejsza poziom cholesterolu we krwi, pozytywnie wpływa na układ krążenia i serce, a dodatkowo poprawia kondycję skóry. Kapusta kiszona zawiera witaminę C, magnez, potas, żelazo i wapń. Jest także świetnym źródłem witamin z grupy B, witaminy A, E oraz K. Obecność kwasu mlekowego sprzyja natomiast rozmnażaniu dobroczynnych bakterii jelitowych, dzięki czemu o kapuście kiszonej możemy mówić jak o naturalnym probiotyku.

  • 6 godz.
  • Więcej niż 10 osób
  • Łatwy

Składniki:

  • szklane słoiki jakieś 6 sztuk lub mniejszych 8 - 9
    wąskie szklanki do obciążenia kapusty w słoikach
    6 kg białej kapusty
    3 -4 średniej wielkości marchewki / można też zrobić bez marchewki
    10 płaskich łyżek soli kamiennej nie jodowanej
    tarka lub mandolina
    duża miska
    drewniana pałka lub coś do ubijania kapusty w słoiku
Wystaw ocenę:

4.67 (3 ocen)

Zobacz również:

Kapusta kiszona

Domowa kiszona kapusta w słoiku - jak zrobić?
Sposób przygotowania:

  • 1. Kapustę oczyszczamy z wierzchnich liści, przekrawamy na ćwiartki i szatkujemy a marchewkę obieramy myjemy i ścieramy na tarce. Gotową poszatkowaną kapustę przekładamy do miski, dodajemy utartej marchewki i dodajemy sól. Mieszamy i zostawiamy na 3-4 godz. Między czasie porządnie myjemy i wyparzamy słoiki w których będziemy kisić kapustę. Po 3-4 godzinach przekładamy kapustę wraz z sokiem do wyparzonych słoików i mocno ją w nim ubijamy drewniana pałką. Na koniec wierzch uciskamy mniejszą szklanką wypełniona wodą która wejdzie w otwór słoika by obciążyć kapustę i wstawiamy takie słoiki do miski. Tak przygotowaną kapustę zostawiamy na ok 3-4 dni w ciepłym miejscu. Co jakiś czas kiszonkę przebijać szpikulcem w kilku miejscach, by wypuścić gazy. Następnie szczelnie zakręcamy słoiki i dajemy w chłodne miejsce, by przerwać fermentację. Po 7 dniach kiszona kapusta jest już gotowa do zajadania. Możemy ją też przechowywać w lodówce od 2 do 3 tygodni.

Porady

Ja swoją robiłam na wiosnę i spokojnie tyle czasu przetrwała w piwnicy w chłodnym, suchym i ciemnym miejscu. Jest pyszna i chrupiąca.

Dodaj do książki kucharskiej Więcej przepisów autora

Zdjęcia dania dodane przez innych użytkowników

Sprawdź dania, które zawierają też:

Kapusta biała Marchewka Sól

Inne przepisy tego użytkownika

Komentarze

Zobacz inne z:

Polska Kiszenie Obiad

Podobne przepisy

To może cię zainteresować