Mówi się,że w każdym domu bigos smakuje inaczej.Faktycznie chyba nie ma jednego przepisu,bo każdy przyrządza i doprawia go według swojego smaku czy rodzinnej receptury.Nie da się jednak ukryć,że bigos smakuje najlepiej,kiedy się kończy.Każde kolejne podgrzewanie i studzenie zdecydowanie mu służy.

Składniki:

  • 3 kg kapusty kwaszonej
    1,5 kg kapusty białej
    1/2 kg wołowiny
    1/2 kg szynki wieprzowej
    1/2 kg żeberek surowych
    700 g kiełbasy cienkiej *
    400 g wędzonego boczku
    250 ml wina czerwonego **
    2 średnie cebule
    10 kapeluszy suszonych grzybów leśnych
    10 śliwek wędzonych
    10 ziaren ziela angielskiego
    8 ziaren owocu jałowca
    5 liści laurowych
    1 łyżka majeranku
    5 łyżek koncentratu pomidorowego
    olej
    pieprz
    sól
Wystaw ocenę:

4.49 (166 ocen)

Bigos - jak zrobić?
Sposób przygotowania:

  • 1. Grzyby zalewamy ciepłą wodą i odstawiamy najlepiej na całą noc. Kapustę kwaszoną kroimy jeśli zachodzi taka potrzeba. Zalewamy zimną wodą i doprowadzamy do wrzenia. Gotujemy około 20 minut na średnim ogniu, po czym odcedzamy. Ponownie zalewamy kapustę wodą, doprowadzamy do wrzenia i gotujemy na małym ogniu. Jeśli kapusta jest bardzo kwaśna, należy ją ponownie odcedzić, zalać wodą i dopiero gotować. Wszystko zależy od tego jak kwaśna jest kapusta. Ja przeważnie odcedzam kapustę tylko raz. Do gotującej się kapusty dodajemy żeberka, liście laurowe, jałowiec i ziele angielskie.
  • 2. W tym czasie kapustę białą drobno szatkujemy i dodajemy do gotującej się kapusty. Cebulę obieramy, drobno kroimy w kostkę i podsmażamy na łyżce oleju. Kiedy cebulka się zeszkli, dodajemy ją do gotującej się kapusty. Boczek kroimy w drobną kostkę, a kiełbasę w półplasterki. W rondlu o grubym dnie rozgrzewamy łyżkę oliwy, wrzucamy boczek i kiełbasę, podsmażamy i dodajemy do bigosu. Wszystkie rodzaje surowego mięsa kroimy w kostkę. W tym samym rondlu rozgrzewamy łyżkę oleju i przesmażamy mięso partiami. Mięso powinno się trochę przyrumienić. Wszystkie przypalenia w garnku są jak najbardziej wskazane. Mięso dodajemy do bigosu. Do rondelka wlewamy trochę wina, chwilę gotujemy i dodajemy do bigosu. W ten sposób pozbywamy się przypaleń w garnku, które nadadzą smak bigosowi.
  • 3. Do gotującego się bigosu dodajemy namoczone grzyby razem z wodą, koncentrat pomidorowy, resztę wina, wędzone śliwki, majeranek, pieprz i sól do smaku. Bigos gotujemy na małym ogniu najlepiej przez dwa dni. Gotujemy kilka godzin, studzimy. Ponownie gotujemy i studzimy. Bigos podajemy ze świeżym pieczywem. Nie którzy bigos podają z ziemniakami, co stanowi syte danie.

    * * dobrze jest użyć dobrej jakości kiełbasy
    ** użyłam najbardziej znanego i klasycznego czerwonego wina cabernet sauvignon. Dodatek wina czerwonego ogromnie podnosi smak bigosu.

Porady

- im więcej gatunków mięsa zawiera bigos, tym jest lepszy. Można dawać różne pieczenie, jak cielęcą, wieprzową, czy z dziczyzny -bigos najlepiej smakuje po paru dniach. -jeżeli na dworze jest mróz, dobrze jest bigos trzymać na dworze

Dodaj do książki kucharskiej Więcej przepisów autora

Zdjęcia dania dodane przez innych użytkowników

Redakcja poleca

REKLAMA

Inne przepisy tego użytkownika

Komentarze

Podobne przepisy

To może cię zainteresować