Okap warto czyścić regularnie. Po pierwsze, stary tłuszcz jest coraz trudniejszy do usunięcia, po drugie, wraz z kurzem skleja się w śmierdzący osad i może blokować przepływ powietrza. Okap przestaje chłonąć zapachy tak, jak robił to dotychczas, lub zużywa na to zdecydowanie więcej energii. Jeśli jesteście zaskoczeni wyższymi rachunkami na energię, przyczyn możecie szukać również w oblepionym brudem okapie. 

Serce i mózg okapu, czyli jak czyścić filtr

Filtr jest odpowiedzialny za zabezpieczenie przed gromadzeniem się zanieczyszczeń. W związku ze swoją chłonnością, jest to bardzo wrażliwa część, wyjątkowo podatna na zabrudzenia. Mało osób o tym wie, ale nowoczesne okapy przeważnie składają się z 2 rodzajów filtrów. Filtr przeciwtłuszczowy, który widzicie z zewnątrz, możecie śmiało myć, natomiast węglowy, który jest w środku, zwykle co jakiś czas potrzebuje wymiany. Okres ten zależy od konkretnego producenta. Zapytajcie o to przed zakupem lub sprawdźcie w folderze informacyjnym na temat waszego modelu okapu. 

Jak wyczyścić tłusty okap w kilka minut?

Okap średnio co pół roku potrzebuje gruntownego przeglądu i mycia. Idealną porą będzie na to wiosenne sprzątanie. Porządkując cały dom, nie wolno zapominać o kuchennym wywietrzniku, choć możecie zostawić sobie na koniec. Tak naprawdę jednak brudzi się on codziennie, a nagromadzony osad może skraplać się i lądować w odkrytych garnkach - nic to przyjemnego (i dobrego) dla waszego samopoczucia czy zdrowia. 

W roli pogromcy brudu znakomicie sprawdzi się zgrany duet sody i wody (wrzącej). Dzięki paście z tych dwóch składników i pod wpływem szorowania nawet stare zabrudzenia z żywności i z powietrza zmiękną, rozpuszczą się i będą łatwiejsze do wyczyszczenia. Potrzebujecie też grubych rękawic do sprzątania, bo będziemy korzystać z wrzącej wody. 

Pasta z wrzątku i sody oczyszczonej - przepis

Składniki: 

  • 0,5 szklanki wrzącej wody
  • 1,5 szklanki sody oczyszczonej

Sposób przygotowania: 

  1. Zmieszajcie razem w miseczce składniki na pastę.
  2. Nałóżcie gąbką lub szczotką pastę na okap, wyszorujcie dokładnie każdy element. 
  3. Zostawcie na chwilę okap pokryty pastą*. 
  4. Zmyjcie pod bieżącą wodą. 

*Dla osiągnięcia jak najlepszego efektu, okap po wstępnym wyszorowaniu możecie szczelnie zawinąć w dużą folię (reklamówkę lub typu stretch) i zostawić na ok. 20 minut. W tym czasie, pod wpływem ciepła, soda poradzi sobie z brudem sama. Po dokładnym umyciu każdego elementu wypłuczcie całość i przetrzyjcie na sucho. Jeśli potrzebujecie więcej pasty, korzystajcie z proporcji 3:1 (soda do wody).

Okap najlepiej rozkręcić i umyć każdą część filtra przeciwtłuszczowego osobno. Dzięki temu łatwo będzie wam dotrzeć do każdego zakamarka i wyczyścić filtr również od wewnątrz - nie wystarczy go tylko przetrzeć z wierzchu. W środku też gromadzi się brud i może być go tam nawet więcej niż na zewnątrz.