Uszczelka w lodówce z czasem się zużywa i traci elastyczność – staje się coraz sztywniejsza. Wpływa to na szczelność całej lodówki, a co za tym idzie, jakość mrożenia. Produkty psują się zdecydowanie szybciej i nadają tylko do wyrzucenia, a jakby tego było mało, lód może się topić i zalewać kuchenną podłogę. Wraz z tym pojawiają się też inne konsekwencje – tracicie nie tylko prąd (bo taka lodówka ciągnie go zdecydowanie więcej niż sprawna), ale i pieniądze - na nadmiernie pobieraną energię i z zakupów. Jak naprawić uszczelkę w lodówce? Mamy szybki sposób, który pomoże wam odsunąć w czasie konieczność wymiany całej uszczelki.

Jak uszczelnić lodówkę? Wykorzystajcie produkt, który ma każdy 

Jeśli nie macie kryzysowej sytuacji (nie zalewacie wodą z lodówki sąsiadów z dołu), często wystarczy sprytna sztuczka, by wszystko wróciło do normy. Jak rozpoznać, że uszczelka nie działa jak powinna? Zwróćcie uwagę, czy przy uszczelce skrapla się woda. Jeśli tak się dzieje, to oznacza, że nie działa ona prawidłowo. W takich sytuacjach wystarczy lekko natłuścić całą uszczelkę. Jak zrobić to w najprostszy sposób i dotrzeć bez problemu do wszystkich zakamarków? 

Umyjcie i osuszcie uszczelkę, a następnie natłuśćcie ją np. pomadką do ust lub samą wazeliną. Wazelina zmniejszy porowatość uszczelki - drzwiczki znów będą szczelnie zamknięte i nie wypuszczą cennej energii. Jeżeli na uszczelce (nawet jeśli natłuściliście ją wcześniej), pojawiają się dziurki, to znak, że należy ją wymienić.  

Co się stanie, gdy lodówka będzie nieszczelna?

Na wadliwej uszczelce ucierpi nie tylko samo urządzenie, ale również wasz portfel. Nieszczelna lodówka jest tak naprawdę na stałe niedomknięta – aby dalej skutecznie mrozić i utrzymać w środku niską temperaturę, będzie pobierać znacznie więcej energii. A jak wszyscy wiemy, oznacza to również wyższe rachunki za prąd. Tego nie chcemy. 

Termostat w lodówce z niesprawną uszczelką może mieć problem z ustawieniem właściwej temperatury. Dodatkowo, przez dopływ ciepłego powietrza z zewnątrz, będzie ona na pewno wyższa niż dotychczas. Jedzenie będzie się psuć zdecydowanie szybciej niż w prawidłowo działającej lodówce. 

Dodatkowo z nieszczelnej lodówki wypływa woda - wytapia się ona w wyższej temperaturze nawet z zamrażalnika. Ciągłe kałuże, nawet ścierane na bieżąco, mogą przyczynić się do zniszczenia podłogi lub mebli przylegających do urządzenia.