Chłodnik z bazylią na bazie ogórków to aromatyczna i bardzo szybka w przygotowaniu odmiana dla chłodnika klasycznego. Jeśli macie wszystkie składniki, przygotowanie go zajmie wam mniej więcej tyle czasu, ile obranie ogórków i włączenie blendera – nie więcej niż 10 minut. Zielony chłodnik został zainspirowany bałkańskim taratorem - chłodnikiem ogórkowym z czosnkiem, oliwą i na jogurcie greckim. Tutaj jednak używamy lżejszej i bardziej płynnej maślanki, zapominamy też o czosnku. Chłodnik bazyliowy będzie wystarczająco wyrazisty dzięki ziołom

Chłodnik bazyliowy – przepis podstawowy

Składniki (na 2 duże lub 4 mniejsze porcje): 

  • 6 ogórków
  • 3-4 płaskie łyżki gotowego pesto bazyliowego*
  • 600 ml maślanki
  • garść liści świeżej bazylii
  • 2 szczypty soli i świeżo zmielonego czarnego pieprzu 

Opcjonalnie: liście bazylii do dekoracji

Sposób przygotowania:

  1. Ogórki obierzcie i zetrzyjcie na tarce na dużych oczkach.
  2. Przełóżcie ogórki do naczynia blendera, dodajcie pesto (pastę z bazylii) i maślankę. 
  3. Doprawcie solą i pieprzem, dorzućcie garść liści świeżej bazylii.
  4. Zblendujcie całość do uzyskania gładkiej konsystencji.
  5. Chłodnik ogórkowo-bazyliowy możecie podawać w miseczkach lub szklankach, do picia.

*W jeszcze prostszej wersji zblendujcie maślankę z pęczkiem bazylii i mocniej doprawcie chłodnik solą i pieprzem. 

Chłodnik bazyliowy możecie podać tradycyjnie, jak zupę, w miseczce lub na talerzu, posypany grzankami lub chrupiącym groszkiem ptysiowym. Innym rozwiązaniem jest podanie go w szklance z grubą słomką. Takie rozwiązanie idealnie sprawdzi się na upały, gdy nikomu nie chce się jeść, a jedynie pić. 

Jak zrobić własne pesto do chłodnika?

Jeśli macie więcej czasu i ochotę, zamiast używać gotowego pesto ze sklepu, które są różnej jakości, możecie też zrobić najprostszą pastę bazyliową samodzielnie. Wystarczy zmielić lub utłuc w moździerzu pęczek świeżej bazylii z oliwą z oliwek, czosnkiem, sokiem z cytryny oraz solą i pieprzem. Parmezan i orzeszki pini lub pestki słonecznika, które normalnie używa się do sklepowego, gotowego pesto, w chłodniku są zbędne – co więcej, w zbyt dużej ilości mogą wręcz przytłoczyć smak delikatnego i słodkiego ogórka. Jeśli będziecie wykorzystywać domowe, samodzielnie zrobione pesto, możecie użyć go do chłodnika więcej – nawet około 6 łyżek.