Słodkie dodatki (warzywne czy też owocowe) doskonale podkreślają wytrawny smak dziczyzny, kaczki oraz mięsa czerwonego - w tym wieprzowiny i wołowiny. Sprawiają też, że danie staje się lżejsze, smakuje bardziej „świeżo”. Gdy już raz przekonacie się do borówek przy okazji klopsików, nie będziecie mogli sobie wyobrazić innego połączenia. Podobnie jest z sałatką do mięsa Karola Okrasy. Rozkosz dla podniebienia, również u jaroszy. Sałatka pasuje również do kotletów ziemniaczanych, jajecznych czy z soczewicy. 

Sałatka do mięsa - jaka najlepiej uzupełni jego smak?

W dziedzinie dodatków (w tym sosów) do mięsa oprócz Polaków mocno specjalizują się Szwedzi. Trudno wyobrazić sobie ich tradycyjne klopsiki czy pieczeń, w tym kaczkę, bez sosu borówkowego. Gruzini z kolei lubią pieczyste z gęstym sosem tkemali, z kwaśnych śliwek. Angielskie czatneje z grubo pokrojonymi dodatkami, np. jabłkowo-cebulowy, również mieszczą się w tej kategorii.

My też lubimy podkręcić smak mięsa (w tym pieczonego, duszonego czy też smażonego) czymś ekstra - żurawiną, maliną lub wytrawną sałatką z innym owocowym akcentem, np. sałatką z buraczków z jabłkiem, surówką z selera z gruszką czy sałatką z serem pleśniowym i figami. Innym doskonałym warzywem do mięsa jest czerwona kapusta. Pasuje do niej wiele typowo polskich dodatków. 

Karol Okrasa zaproponował rewelacyjną sałatkę z czerwonej kapusty. Różni się ona jednak znacznie od modrej, której zwykle używa się do rolad i klusek śląskich. Kapusta modra w "śląskim łobiedzie" jest zasmażana na smalcu, podawana z boczkiem i jabłkiem, zakwaszona octem i doprawiona solą, pieprzem, goździkiem, liściem laurowym i zielem angielskim. Ma słodki, jabłkowy akcent. Kapustka Pana Karola jest jeszcze lepsza i ciekawsza, złożona w smaku - a jednocześnie jeszcze bardziej wyrazista. 2 dodatki ze słoiczka wykorzystujecie częściej na deser niż na obiad. Będzie doskonale pasować np. do kotletów mielonych, smażonej wątróbki, gulaszu, schabowych i do pieczeni oraz pasztetu

Sałatka z czerwonej kapusty Karola Okrasy - przepis

Składniki:

  • 1 mała czerwona kapusta
  • 1 duża cebula
  • 1 ząbek czosnku
  • 1 niewielki kawałek świeżego imbiru
  • 100-150 gramów czarnej porzeczki - może być mrożona lub niskosłodzony dżem porzeczkowy
  • 1 słoik (ok. 200 g) powideł śliwkowych
  • 1/3 szklanki czerwonego wytrawnego wina
  • 1 łyżka płynnego miodu wielokwiatowego (najbardziej uniwersalnego)
  • skórka z 1 wyparzonej limonki
  • ocet owocowy (np. jabłkowy) do zakwaszenia
  • sól i pieprz do smaku

Dodatkowo: olej rzepakowy lub słonecznikowy (o neutralnym smaku) do smażenia

Sposób przygotowania:

  1. Poszatkujcie kapustę i odłóżcie na bok. Cebulę pokrójcie w kostkę. Imbir i czosnek bardzo drobno posiekajcie.
  2. Rozgrzejcie na patelni niewielką ilość oleju i przesmażcie na nim cebulę z imbirem. Gdy zacznie się szklić, dodajcie czosnek i przesmażcie przez ok. 1 minutę, aż zapachnie.
  3. Dodajcie miód i podgrzewajcie, aż miód lekko się spieni. Dodajcie porzeczki i chwilę pogotujcie, odparowując sos na patelni.
  4. Dodajcie wino i gotujcie parę minut, aż alkohol wyparuje.
  5. Przełóżcie na patelnię kapustę, doprawcie powidłami, octem, solą i pieprzem - do smaku.
  6. Zetrzyjcie na najmniejszych oczkach tarki skórkę wyparzonej limonki do kapusty. Wymieszajcie, podsmażcie jeszcze chwilę i spróbujcie.
  7. Doprawcie solą, jeśli trzeba. Jeżeli brakuje wam ostrości, dodajcie jeszcze trochę imbiru lub pieprzu, jeśli kwaskowatego smaku - octu. 

Źródło przepisu: Karolokrasa.pl