Pałaszując kotlety schabowe, piekąc pieczeń czy robiąc nawet własne wędliny, często zapominamy o polędwiczkach. Polędwiczki wieprzowe to wyjątkowo wartościowa część półtuszy wieprzowej, sąsiadująca w dolnej części lędźwiowej z jeszcze bardziej zapomnianą biodrówką. Polędwiczki dają co najmniej tyle samo możliwości w kuchni, co wyświechtany filet z kurczaka - są jednak zdecydowanie rzadziej używane w kuchni. Gdy traficie na nie w przyjaznej cenie, możecie kupić więcej i śmiało zamrozić na później.

Polędwiczki wieprzowe - pyszne, delikatne i niedoceniane

Polędwiczki to chude, delikatne mięso, które smakuje zarówno grymaśnym dzieciom, jak i seniorom. Sprawdzają się one zarówno jako steki, jak i roladki czy jako dodatkowe mięso do gulaszu. To też znakomita część do treściwych, obiadowych sałatek z mięsem. Przed wrzuceniem na patelnię nie wymagają one marynowania - miękną bez marynaty, choć krótkie leżakowanie w zalewie na pewno im nie zaszkodzi. Nabiorą dzięki niej wyrazistości i będą jeszcze miększe.

Jeśli nie macie pomysłu na szybki obiad, kupcie polędwiczki wieprzowe w waszym ulubionym mięsnym i przygotujcie je z sosem. Świeże mięso rozpoznacie po tym, że po przekrojeniu jego włókna bez problemu się rozchodzą. 

Polędwiczki wieprzowe w sosie koperkowym są wyjątkowe ze względu na sposób przygotowania sosu. Wszystko dzieje się na 1 patelni. Po obsmażeniu mięsa trzeba „zdrapać” za pomocą drewnianej lub silikonowej łopatki pozostałości przesmażonego na dużym ogniu mięsa (zdeglasować je) do sosu. Dzięki tej technice sos będzie jeszcze bardziej mięsny i wyrazisty - po prostu smaczniejszy. 

Polędwiczki wieprzowe w sosie koperkowym - przepis

Składniki:

  • 1 kg polędwiczek wieprzowych
  • 1 nieduża marchewka
  • 1 duża cebula
  • 2 ząbki czosnku
  • 1/2 szklanki bulionu warzywnego lub drobiowego
  • 1/2 szklanki śmietany 18% lub 22%
  • 3 czubate łyżki posiekanego koperku
  • 1/2 łyżeczki soli
  • 1 łyżka oliwy
  • 1 łyżka masła
  • 1/2 łyżeczki kurkumy
  • sól i pieprz do smaku

Sposób przygotowania:

  1. Mięso osuszcie dokładnie ręcznikiem papierowym, pokrójcie na mniejsze kawałki, obsypcie z obu stron solą i pieprzem. 
  2. Rozgrzejcie oliwę z masłem na dużej patelni lub w sporym rondlu. Obsmażcie szybko mięso ze wszystkich stron na dużym ogniu i zdejmijcie z palnika. 
  3. Na tę samą patelnię wlejcie bulion i zmniejszcie ogień.
  4. Poskrobcie drewnianą lub silikonową łopatką po dnie, zbierając resztki przysmażonego mięsa (zdeglasujcie sos). Kawałeczki mięsa, które przywarły do patelni podczas smażenia wzbogacą jego smak.
  5. Zetrzyjcie na patelnię marchewkę, dodajcie posiekaną cebulę i podsmażcie na tłuszczu z mięsa, aż zmięknie.
  6. Dodajcie śmietanę, wciśnijcie do środka czosnek i wsypcie koperek. Smażcie i redukujcie na patelni, od czasu do czasu mieszając, aż sos zgęstnieje. 
  7. Gdy sos będzie miał już kremową konsystencję, włóżcie do niego przesmażone wcześniej mięso, doprawcie kurkumą, wymieszajcie i podgrzejcie jeszcze przez kilka minut.

Podawajcie z purée ziemniaczanym, ryżem, kaszą lub kluseczkami.