Śmiało, zróbcie jej więcej, ale zanim ją przygotujecie, musicie wiedzieć jedno. Surówka z buraków surowych zacznie znikać jeszcze przed daniem głównym. Będzie pasować nie tylko do mięsa, ale również do kaszy, np. pęczaku z dodatkiem suszonych grzybów lub sosu grzybowego. Podkreśli też smak kotletów ziemniaczanych i ryb. Buraki to jednak nie jedyne warzywa, z których możecie zrobić surówkę (a o których panuje przekonanie, że trzeba je wcześniej ugotować). 

Warzywa pyszne na surowo (a prawie nikt o tym nie wie)

Innym jesiennym warzywem, które rzadko jada się na surowo, a szkoda, jest dynia. Dynię, podobno jak marchewkę, możecie zetrzeć na tarce i podać np. z sosem imbirowym na bazie oliwy, z dodatkiem soku z cytryny i odrobiny cukru. Surówka z kalarepy z takim sosem będzie równie dobra. 

Dla niektórych osób odkryciem może być też kalafior i brokuł na surowo. Jeśli je zetrzecie, blanszowanie lub gotowanie, nawet na parze, możecie pominąć. Jadalna jest również łodyga - różyczki i łodyga starte do konsystencji ziarenek będą doskonałą bazą do surówek. Do surowego kalafiora będzie pasować m.in. jabłko, koperek i sos majonezowy. Majonez połączcie z jogurtem i doprawcie solą i pieprzem oraz sokiem z cytryny. 

W żadnej surówce nie pomijajcie dodatku tłuszczu (oleju lub oliwy). Nie tylko przedłuży on świeżość surówki (będziecie mogli przechować ją na później w lodówce), ale też pomoże się wchłonąć lepiej witaminom z warzyw. Witaminy A, D, E i K potrzebują tłuszczu, w którym się rozpuszczą. 

Niebanalna surówka z buraków do obiadu

Jeśli zdecydujecie się na surówkę z buraków surowych, nie pożałujecie. Doprawcie ją czosnkiem i mieloną kolendrą (rozdrobnionymi nasionami - suszone liście kolendry będą smakować zupełnie inaczej. Mielone nasiona kolendry mają ostro-słodki smak z lekką, odświeżającą, cytrusową nutą. Suszona kolendra w liściach z kolei mają pieprzny smak, który zapewni surówce inny efekt. Możecie tez podzielić buraki z przepisu na pół i część doprawić nasionami, a drugą - suszonymi liśćmi kolendry. Obie wersje znajdą swoich fanów. 

Surówka z buraków surowych - przepis

Składniki:

  • 600 g buraków
  • 3 łyżki oleju lub oliwy
  • 3 duże ząbki czosnku
  • 2 łyżki octu winnego lub balsamicznego
  • 1 łyżka mielonej kolendry (nasion)
  • 1 łyżka cukru
  • 1/2 łyżki soli
  • świeżo zmielony czarny pieprz do smaku

Sposób przygotowania: 

  1. Obierzcie surowe buraki i zetrzyjcie je na dużych oczkach tarki. Zasypcie solą, wymieszajcie i odstawcie na pół godziny. 
  2. Wyciśnijcie do buraków czosnek i wlejcie ocet. Dodajcie cukier, kolendrę i świeżo zmielony pieprz (do smaku). Wymieszajcie. 
  3. Podgrzejcie olej na niewielkiej patelni. Wlejcie do buraków i wymieszajcie.
  4. Odstawcie na bok do przestudzenia. Przełóżcie do słoika lub innego pojemnika.
  5. Wstawcie do lodówki na minimum 2 godziny (najlepiej na całą noc), by smaki się przegryzły. 
  6. Podawajcie jako dodatek do dania głównego lub jedzcie bez dodatków - jak wolicie.