Wielu tę czynność pomija, a potem, po otwarciu słoika zamiast zachwytu pojawia się rozczarowanie. Dobrze przygotowana pigwa ma naturalnie kwaskowato-słodki, orzeźwiający smak i zapach. Czasami jednak w słoiku dominuje goryczka. Powstaje ona dlatego, że podczas przygotowania zapominamy o 1 kluczowej rzeczy. Zobaczcie, co zrobić, aby go uniknąć i przygotowywać przepyszne dżemy, soki i wypieki. 

Przetwory z pigwy na zimę - co z niej zrobić?

Przetwory z pigwy są przepyszne. Aby zachęcić was do zakupów na bazarku, podamy tylko kilka przykładów smakołyków, które można z nich zrobić. Pigwówka, dżem, syrop z pigwy czy sok pigwowy to najbardziej oczywisty wybór, ale przysmaków jest zdecydowanie więcej. Sezonowy owoc nadaje się również świetnie:

  • w prażonej wersji jako nadzienie do szarlotki
  • jako słodki farsz do drożdżówek
  • do tart, placków, babeczek i tartoletek
  • na gładki mus - sos owocowy do racuchów, owsianek i ryżanek
  • do zapiekania pod kruszonką i bez - z dodatkiem miodu i cynamonu
  • na galaretkę lub proste domowe żelki

Pigwę możecie nawet, podobnie jak gruszki czy jabłka, ukisić z rewelacyjnym efektem. W solance z dodatkiem miodu pigwa nie dość że zmięknie, to jeszcze nabierze słodyczy. Dobrym pomysłem będzie również marmolada. 

Błąd, który popełniają niemal wszyscy

O ile z pigwy trzeba usunąć twarde gniazda nasienne, o tyle obieranie jej ze skórki nie jest niezbędne. Rozpadnie się ona podczas gotowania i przestanie być wyczuwalna, a po zmiksowaniu po prostu zniknie. Bardzo ważne jest jednak, by oczyścić skórkę owoców z meszku. To właśnie on jest winny gorzkiego, woskowego posmaku w gotowych przetworach z pigwy. Meszku pozbędziecie się w bardzo prosty sposób. 

Zanim zrobicie przetwory z pigwy - 1 czynność jest niezbędna

Włoski schodzą bez wysiłku. Zetrzecie je przy pomocy miękkiej zwilżonej szmatki lub czystej gąbki. Gdy już zafundujecie owocom taki „piling”, zróbcie im 2-krotny prysznic z kranu, pod bieżącą wodą. Jeśli po tym zabiegu meszek wciąż będzie się trzymał skórki, zastosujcie inny sposób na oporne włoski. Zalejcie owoce wrzątkiem i parzcie przez kilka minut. Włoski zejdą same, bez szorowania. Po usunięciu meszku pigwa nadaje się do dalszej obróbki. Wykorzystajcie nasze inspiracje i zakochajcie się w pigwie - oryginalnej i nieco wymagającej, ale smakowitej „krewnej” gruszki.