Pigwa do herbaty

4.05 (308 ocen)

  • 1 godz. 10 min
  • Dla 1 osoby

Pigwa do herbaty to najlepszy dodatek na chłodniejsze dni. Pyszny sok z pigwy jest doskonały do herbatki. Warto wiedzieć, że pigwa zawiera dużo witaminy C. Pigwa na zimę ma nawet więcej witamin niż cytryna. Ponadto pigwa do herbaty na zimę jest bardzo prosta w przygotowaniu. Zobaczcie sprawdzony przepis na pigwę.

  • 1 godz. 10 min
  • Dla 1 osoby

Składniki:

  • Pigwa do herbaty - składniki:
    1 kg pigwy po oczyszczeniu
    1 kg cukru
Wystaw ocenę:

4.05 (308 ocen)

Zobacz również:

Przetwory

Pigwa do herbaty - jak zrobić?
Sposób przygotowania:

  • 1. Pigwa do herbaty-przepis:
    Na początek pigwę należy umyć, pokroić na mniejsze części i usunąć pestki. Następnie owoce trzeba przełożyć do większego słoika i zasypać cukrem. Potem wszystko trzeba odstawić aż pigwa do herbaty puści sok. Po tym czasie pigwę wraz z sokiem trzeba przełożyć do garnka i gotować około 10 minut. Następnie pigwę należy przełożyć do umytych słoików i pasteryzować około 10 minut. Pigwa do herbaty w słoikach powinna być odwrócona do góry dnem, aby wieczka się zassały. Pigwa do herbaty na zimę jest gotowa.

Porady

Pigwa do herbaty w słoikach może być przyprawiona goździkami, imbiru korą cynamonu lub kardamonem. Takie przetwory jak pigwa do herbaty pomagają zwalczać jesienne przeziębienia i wzmacniają odporność.

Dodaj do książki kucharskiej Więcej przepisów autora

Zdjęcia dania dodane przez innych użytkowników

Sprawdź dania, które zawierają też:

Pigwa

Redakcja poleca

REKLAMA

Notka redakcyjna

Jak zrobić pigwę do herbaty?

Pigwa do herbaty nie musi być przygotowywana do słoików. Warto sięgać po przepis bez pasteryzacji. Przepis na pigwę do herbaty przewiduje owoce pigwy i cukier. Na początek należy owoce pigwy zetrzeć na tartce o dużych oczkach. Następnie należy startą pigwę przełożyć do zamykanego pojemnika lub większej miski. Kolejnym krokiem, aby przygotować pigwę do herbaty na zimę jest zasypanie jej białym cukrem kryształem. Ważne, aby starte owoce zostały dokładnie pokryte cukrem. Pigwa do herbaty powinna być odstawiona do czasu, aż puści sok. Zajmie to około trzech dni. Następnie należy pigwę do herbaty przełożyć do słoiczków. Gdy pigwa jest w słoikach to warto przetrzymywać ją w lodówce. Pigwa do herbaty jest gotowa do podania. Pigwa na zimę może być także posłodzona miodem, ksylitolem lub cukrem brązowym. Warto też sięgać po korzenne przyprawy, które podkreślają smak kwaśnej pigwy.

Inne przepisy tego użytkownika

Komentarze

Zobacz inne z:

Do spiżarni

Podobne przepisy

To może cię zainteresować