Nalot z rdzy to częsty widok w kuchni, w której sporo się gotuje. Jej powstawaniu sprzyja utrzymująca się w powietrzu wilgoć i niedostateczna wentylacja. O ile większość zabrudzeń da się usunąć po przetarciu szmatką, o tyle zardzewiała bateria wymaga bardziej radykalnego rozwiązania. Da się ją jednak doczyścić domowym, skutecznym, a jednocześnie łagodnym sposobem. Weźcie w dłoń znane warzywo, posypcie je kuchennym produktem z szafki i do pracy. Będziecie zaskoczeni, bo efekt pojawi się od razu. Jeśli was to nie przekonuje, mamy też inne sprytne sposoby. 

Jak usunąć rdzę domowym sposobem?

Zanim wytoczycie ciężką „chemię” na rdzę, wykorzystajcie inne nieinwazyjne domowe sposoby na takie zabrudzenia. Znanym domowym odrdzewiaczem jest napój typu cola. Zamiast ją pić, po prostu wylejcie odrobinę na szorstką stronę gąbki i wyczyśćcie nią zardzewiałą baterię. Do usuwania rdzy domowym sposobem przydadzą wam się również inne produkty takie jak: 

  • sól
  • ocet
  • sok z cytryny
  • kwasek cytrynowy

Wiele z tych produktów (w tym również gazowane napoje typu cola) zawiera kwasy, które rozpuszczą rdzę. Po wyczyszczeniu baterii w ten sposób należy ją wypłukać i wytrzeć suchą ściereczką. 

Jak wyczyścić rdzę z baterii w kuchni z pomocą ziemniaka?

Rdza lubi pojawiać się nie tylko w zlewie. Pokrywa też garnki ze stali, noże i inne metalowe elementy wyposażenia. Z tym wszystkim pomoże wam się rozprawić ziemniak. Jak wyczyścić nim kuchnię? Wybierzcie dużego kartofla, przekrójcie go na pół i posypcie proszkiem do pieczenia. Następnie użyjcie go tak, jak używacie gąbkę. Przetrzyjcie nim zardzewiałe miejsca w kuchni. Nie musicie mocno szorować. Rdza zacznie znikać bez użycia siły. Czyszczenie rdzy ziemniakami będzie też łagodne dla skóry waszych dłoni. Ziemniaki z proszkiem do pieczenia nie podrażnią jej. 

Co jest sekretem efektu? Ziemniaki zawierają kwas szczawiowy, który doskonale usuwa rdzę. Kwas szczawiowy jest też składnikiem różnych środków do usuwania plam i wybielaczy. Proszek do pieczenia działa wspomagająco. Pomaga usuwać plamy, zacieki i zabrudzenia - wzmacnia działanie kwasu szczawiowego.

Jeszcze więcej kwasu szczawiowego zawiera rabarbar. W sezonie na to warzywo możecie wykorzystać jego łodygę w ten sam sposób. Kwas szczawiowy jest też składnikiem mocnej herbaty. Po zaparzeniu możecie zamoczyć w niej gąbkę i przetrzeć herbatą miejsca, w których pojawiła się rdza.