Pigwa w drobnych kawałkach zastąpi jabłka w dowolnym cieście, np. w salcesonie lub jabłeczniku. Po starciu na grubych oczkach tarki będzie się nadawać również jako wkładka do ciasta na racuchy. Kiszona pigwa w solance z dodatkiem miodu, nie dość że zmięknie i będzie się nadawała do jedzenia na surowo, będzie też smakować wspaniale. Z pigwy zrobicie też sok, syrop do herbaty, galaretkę, dżem, lub marmoladę. Naostrzcie nóż i uważajcie na palce. 

Czym różni się marmolada od dżemu?

Marmolada to gęsty, gładki owocowy mus z rozgotowanych i przetartych, rozgniecionych na jednolita masę lub zmiksowanych owoców. Gotuje się je ze sporą ilością cukru, aż masa zgęstnieje. Możecie dodać tyle, ile chcecie, choć z reguły marmolada jest bardzo słodka. W marmoladzie nigdy nie spotkacie kawałków owoców. 

Dżem z kolei robi się z całych lub pokrojonych owoców, również z cukrem. Jego ilość jest umowna. Możecie zrobić zarówno dżem nisko-, jak i wysoko słodzony. Zwykle dosypuje się ok. 50-60 g cukru na 1 kg owoców. Czasami nie dodaje się go wcale. Niezależnie od tego, w dżemie przeważnie znajdziecie kawałki owoców lub wręcz całe, jeśli są one drobne.

Marmolada z pigwy i jabłek - dziecinnie prosty przepis

Proporcję zapamiętacie w kilka sekund. Potrzebujecie po 1 kg pigwy, słodkich jabłek i cukru oraz 1 szklankę wody (lub nieco więcej). Marmolada wyjdzie tak pyszna, że przepis za rok bez problemu odtworzycie z głowy. Taką marmoladę możecie zrobić również z owoców pigwowca. Będzie równie smaczna, co ta z pigwy.

Do marmolady z pigwy i jabłek będziemy dosypywać sporo cukru. Jabłka też powinny być słodkie. Z tego powodu bardzo ważne jest, by przetwory przygotowywać w garnku z grubym dnem. Zapobiegnie to przypalaniu się marmolady. Mimo to nie rezygnujcie całkowicie z zaglądania do garnka, próbowania i mieszania. Jeśli choć odrobinę przypalicie owoce, marmolada z pigwy będzie gorzka. Jeśli chcecie uzyskać marmoladę o idealnie gładkiej konsystencji, przepuśccie rozgotowane owoce przez przecierak, zblendujcie je lub rozbijcie tłuczkiem do ziemniaków. Marmolada powinna mieć konsystencję gęstego musu. 

Marmolada z pigwy - przepis

Składniki:

  • 1 kg owoców pigwy
  • 1 kg cukru
  • 1 kg słodkich jabłek (np. odmiana szampion, gala, lobo)
  • 1 szklanka wody

Opcjonalnie: starta skórka z 1 wyparzonej cytryny, limonki lub pomarańczy dla przełamania smaku, zagęszczenia i zapachu. 

Sposób przygotowania:

  1. Umyjcie, obierzcie i pokrójcie drobniej owoce. Przełóżcie je do garnka z grubym dnem, zalejcie szklanką wody i duście pod przykryciem na średnim ogniu do miękkości. Jeśli wody zaczyna w trakcie duszenia brakować, dolejcie jej. Od czasu do czasu mieszajcie, by owoce się nie przypaliły.
  2. Gdy owoce będą już miękkie i rozgotowane, dodajcie cukier i podgrzewajcie na niewielkim ogniu dalej, aż przetwory zgęstnieją. Co jakiś czas mieszajcie, by marmolada się nie przypaliła. 
  3. Gdy marmolada będzie już gęsta, dodajcie do garnka startą skórkę z cytryny i wymieszajcie.
  4. Gotową marmoladę przełóżcie do wyparzonych i suchych słoików. Mocno zakręćcie i odwróćcie słoiki.
  5. Przetwory powinny stygnąć powoli, w swoim tempie. W tym czasie marmolada zgęstnieje.