Semolina to znakomity zamiennik dla kaszy manny lub klasycznej mąki z pszenicy. Ma ona właściwości, które sprawiają, że ciasto szybko staje się plastyczne, a jednocześnie, po wyjęciu z pieca, wyjątkowo kruche i chrupiące. Semolina zachowuje się też wzorowo podczas gotowania. Domowe makarony z semoliny będą zawsze al dente. 

Co to jest semolina?

Semolina to mąka lub kasza (zależy od stopnia zmielenia), która powstaje z pszenicy durum. Ma ona charakterystyczny, słoneczny kolor. Jest ona bardzo popularna zwłaszcza we Włoszech - z jej mąki wyrabia się makarony i ciasto na pizzę. Pszenicę durum uprawia się od tysięcy lat. Rośnie w Chinach, na Bliskim Wschodzie, Afryce Północnej, USA, Kanadzie i w Europie Południowej. Pszenica durum, kiedy rośnie na polach, jest niemal nie do odróżnienia od klasycznej, ale jej ziarna są twardsze niż w klasycznej pszenicy. Mają też błyszczącą powierzchnię, a wnętrze ma złocisty kolor. Po przetworzeniu na semolinę jest też dość podobna do kaszy manny, ale jest od niej bardziej żółta

Semolina - właściwości, których nie ma kasza manna 

Zdarza się, że producenci podpisują kaszę manną jako semolinę, ale to błąd. Oba produkty mają podobną kaloryczność, ale inne właściwości. Semolina to dobre źródło węglowodanów, błonnika pokarmowego (3,9 g) i białka (12,68 g / 100 g produktu). Ponadto semolina jest bogata w:

  • miedź - 0,189 mg, 21% dziennego zapotrzebowania
  • fosfor - 136,0  mg, 19% dziennego zapotrzebowania
  • żelazo - 1,23  mg, 12% dziennego zapotrzebowania
  • magnez - 47,0 mg, 12% dziennego zapotrzebowania
  • witaminę B1 (0,28 mg / 100 g - 22% dziennego zapotrzebowania)
  • witaminę B5 (kwas pantonenowy) - 0,58 mg, 12% dziennego zapotrzebowania
  • foliany - w 100 g znajduje się 72,0 µg - 18% dziennego zapotrzebowania).

Semolina wyróżnia się zdecydowanie niższym indeksem glikemicznym niż mąka pszenna czy kasza manna. Indeks glikemiczny semoliny wynosi 44 - jest on niższy niż w przypadku zwykłej mąki pszennej typu 500 (90). Kasza manna ma średni indeks - wynosi on 60. Semolina jest też bogatsza od kaszy manny w potas, siarkę i fosfor, dzięki czemu świetnie wpływa na układ krążenia, poprawia pracę nerek i korzystnie działa na układ nerwowy.

Jak można wykorzystywać semolinę? 

Semolina przyda wam się w kuchni do wielu rzeczy. Jeśli lubicie sami wyrabiać makarony, dodajcie do ciasta drobno zmieloną semolinę (mąkę). Nada ona ciastu pożądaną sprężystość - będą smaczne jak we włoskiej restauracji. Posypcie nią wierzch ciasta na pizzę przed upieczeniem. Po wyjęciu z pieca spód będzie jak w pizzy rzymskiej - wyjątkowo chrupiący. Semolinę (mąkę) możecie wykorzystać również do spodu na szarlotkę i do innych ciast na kruchym cieście - będą one jeszcze bardziej kruche. 

Semolina jako kasza będzie zastępstwem dla kaszy manny i kaszy jaglanej do puddingów, domowych budyniów, kasz na słodko na śniadanie. Wykorzystacie ją również do ciasta naleśnikowego i do innych placków czy chlebków.