Czy wy również każdej wiosny czekacie na młodą kapustę? Warto "wycisnąć" wszystkie jej możliwości, bo kolejna taka okazja dopiero za rok. Kapusta małosolna ma słodki i lekko słony smak. Typowe kiszonki są zdecydowanie mocniejsze. Kapusta małosolna to znakomita opcja dla dzieci, które często kręcą nosem na zbyt wyraziste w ich mniemaniu smaki.

Kiszenie młodej kapusty - wskazówki

Jeśli chcecie zrobić ją dla siebie i nieco zaostrzyć smak, do podstawowego przepisu możecie zetrzeć trochę korzenia imbiru. Inna możliwość to połączenie jej z ogórkiem - dodając startego ogórka do kapusty jednocześnie otrzymacie posmak znany z małosolnych. Taka surówka będzie przepyszna.

Kiszenie młodej kapusty to wbrew pozorom prosta "operacja". To już nie te czasy, kiedy kapustę ubijało się w beczkach gołymi stopami. W krojeniu kapusty pomoże mandolina, tarka lub malakser z nakładką do szatkowania - znacznie przyspieszy to proces przygotowania kiszonki. Potrzebujecie tylko 4 podstawowych składników. Ponadto młoda kapusta puści sok szybciej niż starsze liście, więc już po 2 dniach od ukiszenia wyjmiecie ze słoika gotową.

Małosolna kapusta - przepis 

Składniki: 

  • 2 kg młodej kapusty
  • 350 g marchewki
  • 2 łyżki soli kamiennej (u mnie do kiszone zawsze niejodowana)
  • 2-3 ząbki czosnku

Opcjonalnie: 1 pęczek koperku i kilka łyżek soku z kiszonej kapusty lub innej kiszonki (pomoże on przyspieszyć proces fermentacji).

Sposób przygotowania: 

  1. Kapustę obierzcie z zewnętrznych liści, przekrójcie na pół i usuńcie głąb. Poszatkujcie połówki kapusty noże. Możecie też zetrzeć ją na mandolinie lub w malakserze;
  2. Obierzcie marchewkę i zetrzyjcie ją w cienkie paski;
  3. Obierzcie i przeciśnijcie czosnek przez praskę;
  4. Włóżcie poszatkowaną marchew do dużej miski, zasypcie solą i "wymasujcie" rękami. Dodajcie kapustę, czosnek i ubijcie, by puściła sok;
  5. Przełóżcie kapustę do wyparzonych słoików lub kamionki, ugniećcie mocno i dociśnijcie talerzykiem lub innym ciężkim przedmiotem (np. umytym i wyparzonym kamieniem);
  6. Kiście kapustę przez 2-4 dni. Im dłużej, tym mocniej będzie ukiszona. 

Ukiszoną kapustę trzymajcie w lodówce. Ilość składników możecie proporcjonalnie pomnożyć, jeśli chcecie od razu zrobić więcej i jesteście pewni, że to będzie pyszne - polecamy. 

Co zrobić z młodej kapusty kiszonej? 

Kapustę małosolną polecamy szczególnie do kanapek lub na kolację prosto ze słoika. Doskonale sprawdzi się też jako dodatek do ciężkiego, pieczonego mięsa. Surówka z młodej kapusty małosolnej z dodatkiem marchewki (z przepisu) czy ogórka będzie też znakomita do lżejszego obiadu: piersi z kurczaka i pieczonej lub smażonej ryby. Nie wymaga ona zbyt wielu innych przypraw. Możecie wkroić do niej dodatkowo młody koperek lub podać na ciepło - udusić z kminkiem, jeśli lubicie.