Kasza bulgur to produkt znany od ponad 4000 lat. Początkowo była uważana głównie przez Babilończyków, Hebrajczyków i Hetytów mieszkających na wsiach. W miastach znacznie lepiej przyjął się ryż. Bulgur, mimo że podobny nieco do ryżu, nie ma z nim nic wspólnego. Kasza bulgur powstaje z wyjątkowo odżywczej pszenicy durum (twardej). Aby powstała, pszenicę należy najpierw umyć i ugotować, następnie wysuszyć, wyłuskać, a potem zgnieść lub zmielić. Tak powstałe ziarna są przesiewane i dzielą sie na drobno-, średnio- i gruboziarniste. Nazwa bulgur ma swoje źródło w procesie bulguracji, który polega na gotowaniu i suszeniu ziaren w specyficzny sposób. Uważa się, że kasza bulgur jest jednym z pierwszych wysoko przetworzonych produktów w historii kulinarnej świata. Na Bliskim Wschodzie jada się jej nawet 30 razy więcej niż wszystkich kasz łącznie w Polsce. W Iranie i Izraelu na osobę przypada po ok. 35 kg samego bulguru rocznie. Dlaczego używa się jej aż tak hojnie?

Kasza bulgur - dlaczego warto ją jeść? 

Jest ona dość tania, łatwa w przygotowaniu, a przy tym odżywcza, łagodna (uniwersalna) w smaku i można ją długo przechowywać. Ponadto ma ona dość niski indeks glikemiczny (46), co jest ważne dla osób pilnujących poziomu cukru. Zawiera też dużo:

  • błonnika (18,3 g / 100 g)
  • białka (12,3 g / 100 g)
  • minerałów takich jak potas, magnez, sód, wapń, cynk, fosfor czy żelazo
  • witamin (A, z grupy B, E i K)
  • kwasu foliowego (przez co polecana jest kobietom w ciąży)

W 100 g kaszy bulgur znajduje się zaledwie 83 kcal - a 100 g to całkiem solidna, sycąca porcja. W bulgurze znajdziecie też skrobię oporną - frakcję błonnika, która pomaga regulować poziom cholesterolu, zmniejszyć masę ciała, a oprócz tego zapewnia sytość i zmniejsza ryzyko gwałtownego wzrostu cukru we krwi. Bulgur jest więc nie tylko smaczny, ale też bardzo odżywczy.

Dzięki wysokiej zawartości witamin z grupy B bulgur będzie ulubioną kaszą wielu nerwusów. Tego typu produkty korzystnie wpływają na układ nerwowy. 

Nie powinny go jednak jeść osoby z celiakią - kasza jest produkowana z pszenicy, a więc zawiera gluten. Nie sprawdzi się ona również u osób z wrzodami i nadkwasotą żołądka, refluksem i chorobami dwunastnicy. Kasza bulgur przez wysoką zawartość błonnika może podrażniać taki żołądek.  

Pomysły na kaszę bulgur

Każda z 3 odmian kaszy będzie dobra do innego typu dań. Drobnoziarnista kasza bulgur będzie świetnym wypełnieniem do zup (np. grzybowej lub swojskiego krupniku), jako farsz do warzyw (można nią np. nadziać pieczarki portobello), gołąbków i baza do pożywnych sałatek. Bulgur o średnich ziarnach nadaje się do dań jednogarnkowych i zapiekanek, a grube ziarna pasować będą do mięs i potrawek na bazie kaszy, w tym kaszotto lub pilawu z orientalnymi przyprawami, rodzynkami i zielonym groszkiem. Świetnie smakuje pieczona z sezonowymi warzywami, a także mięsem i bakłażanem. Bulgur doskonale nadaje się też do wegetariańskich pasztetów. To idealne i sycące dopełnienie dań z nowalijek np. młodej cukinii i bobu

Bulgur jest bardzo łagodny w smaku, dlatego możecie potraktować go również jako "czysty" dodatek do dań głównych zamiast ryżu czy kaszy. Jeszcze smaczniejszy będzie omaszczony przesmażoną na oleju złocistą cebulką.