Mniszek lekarski jest na pierwszy rzut oka bardzo podobny do mlecza pospolitego. Jest jednak zdecydowanie niższy, mniej rozgałęziony i drobniejszy (ma mniejsze i mniej rozłożyste niż mlecz liście). Spotkacie go na łąkach, nieużytkach i na przydrożach. Zbierajcie go najlepiej właśnie teraz, kiedy jest młody, najbardziej soczysty i wartościowy. Dlaczego warto pić sok z mniszka lekarskiego oraz jak go zrobić samemu? 

Sok z mniszka lekarskiego - właściwości

Sok z mniszka lekarskiego doskonale wspiera proces oczyszczania organizmu. Wyróżnia go duża zawartość witaminy C, minerałów (w tym żelaza, manganu, wapnia i fosforu) oraz flawonoidów. Dzięki nim sok działa przeciwzapalnie (polecany jest na problemy z gardłem). Jest też jest świetnym antyutleniaczem. Pijąc regularnie sok z mniszka lekarskiego, wzmocnicie organizm, przyspieszycie gojenie ran i wydalanie nadmiaru wody z organizmu (napój działa moczopędnie). Mniszek pomaga też obniżyć cholesterol, będzie więc świetnym napojem dla osób z dolegliwościami sercowo-naczyniowymi. Jak zrobić sok z mniszka lekarskiego?

Sok  z mniszka lekarskiego - przepis podstawowy 

Składniki:

  • 1 duża wiązka liści mniszka lekarskiego
  • garść korzeni mniszka lekarskiego*

Opcjonalnie: jabłko, ogórek, cytryna, pomarańcza, marchew, imbir**

Sposób wykonania: 

  1. Umyjcie dokładnie liście mniszka i wyszorujcie korzenie pod bieżącą wodą.
  2. Wyciśnijcie je w wyciskarce lub zblendujcie.

Sok z mniszka możecie pić bez dodatków oraz dodawać go do innych koktajli i napojów. 

*Warto je dodać, bo są źródłem inuliny. Substancja ta pobudza namnażanie się "dobrych" bakterii w jelitach, obniża poziom cukru po posiłkach oraz pomaga zmniejszyć poziom cholesterolu we krwi. 

**Aby zneutralizować typową dla mniszka goryczkę i przy okazji zwiększyć wartości odżywcze, do składników na sok dodajcie inne owoce lub warzywa. 

Jeśli nie macie wyciskarki do soków czy też czasu lub warunków do zebrania mniszka, są inne rozwiązania. Sok z mniszka lekarskiego zrobicie też w blenderze lub kupicie gotowy. Znajdziecie go w aptekach oraz dobrze zaopatrzonych sklepach z żywnością bio, ekologiczną i organiczną. 

Kto nie powinien pić soku z mniszka lekarskiego?

Mniszek lekarski należy do rodziny roślin astrowatych. Jeśli macie uczulenie na rośliny z tej grupy (m.in. słonecznik, nagietek, ostropest, podbiał czy rumianek), sok z mniszka lekarskiego również nie jest dla was wskazany. Dodatkowo jeżeli regularnie zażywacie jakiekolwiek leki lub chcecie podawać sok dzieciom, skonsultujcie się wcześniej ze swoim lekarzem lub pediatrą.