Mniszek lekarski często traktowany jest jako chwast. Okazuje się jednak, że ma wiele kulinarnych zastosowań. Zamiast go wyrzucać, warto przygotować na jego bazie pyszną i skuteczną herbatkę. Ten wyjątkowy napój ma wiele cennych właściwości. Napar z mniszka lekarskiego to prawdziwa skarbnica zdrowia. 

Napar z mniszka lekarskiego – właściwości 

Mniszek lekarski to źródło witamin z grupy A, B, C, D oraz soli mineralnych, takich jak potas, magnez, krzem czy żelazo. Najczęściej przygotowujemy na jego bazie napar. Regularne picie tego napoju wyraźnie poprawia trawienie, zmniejsza ryzyko otyłości, a nawet usuwa nadmiar wody z ciała. Ponadto napar z mniszka lekarskiego wykazuje działanie przeciwbakteryjne, regenerujące oraz rozkurczające. W związku z tym, zdecydowanie warto wprowadzić go do swojej diety. 

Napar z mniszka lekarskiego – jak go zrobić? 

Napar z mniszka lekarskiego jest dziecinnie prosty w wykonaniu. Do jego przygotowania będą nam potrzebne następujące składniki: 

  • 5 kwiatów mniszka lekarskiego
  • 5 liści mniszka lekarskiego
  • woda

Liście oraz kwiaty dokładnie myjemy, a następnie osuszamy ręcznikiem papierowym lub czystą ściereczką. Przekładamy je do naczynia i zalewamy gorącą wodą. Całość przykrywamy oraz pozostawiamy na ok. 10-20 minut.  Po tym czasie możemy delektować się pysznym, zdrowym naparem. 

Warto wiedzieć, że napar z mniszka możemy również zrobić z korzenia tej rośliny. W takiej sytuacji należy go dokładnie umyć i wysuszyć w piekarniku. Na końcu zalewamy jedną łyżkę korzenia mniszka wodą. Całość przykrywamy oraz odstawiamy na 10 minut. Tak przygotowany napój pijemy raz dziennie. Jeśli chcemy, możemy wzbogacić jego smak o niewielką ilość miodu lub cukru. 

Mniszek lekarski – co możemy jeszcze z niego przygotować? 

Mniszek lekarski ma wiele ciekawych zastosowań. Okazuje się, że możemy na jego bazie przygotować również przepyszny syrop, miód, ocet a nawet wino i "kawę". Pędy mniszka można smacznie ukisić. Niektórzy dodają jego liście do sałatek. Świetnie sprawdzi się również jako cenny składnik owocowych lub warzywnych koktajli. Warto wzbogacić nim np. domowe pesto.