Mniszek lekarski możecie wykorzystywać w całości. Liście, korzenie i łodygi mają charakterystyczny, gorzki smak, który jednak można zneutralizować. Nadaje się on nie tylko do wyrabiania syropów czy soków, ale również do sałatek, zup czy koktajli. Z mniszka możecie też zrobić własny ocet. Ocet z mniszka lekarskiego działa na kilka różnych sposobów. Nadaje się do przyprawiania dań, a pity po 1 łyżeczce dziennie na czczo  do poprawy samopoczucia. Możecie też przelać go do butelki ze spryskiwaczem i używać w domu jako środka czystości. Dlaczego mniszek lekarski jest tak wszechstronny? 

Mniszek lekarski - właściwości 

Mniszek lekarski to znana wśród "żołądkowców" roślina stosowana zwłaszcza przy dolegliwościach trawiennych i problemach z wątrobą. Mniszek działa żółciopędnie i przydaje się podczas powrotu do zdrowia po wirusowym zapaleniu wątroby, przy problemach z drożnością dróg żółciowych, prawidłowym funkcjonowaniem wątroby oraz kamicy żółciowej. Mniszek lekarski sprawdza się również przy zmniejszonym dziennym wydzielaniu moczu i przy obrzękach związanych z zaburzeniami układu krążenia oraz pracy nerek.

Roślina zawiera duże ilości beta-karotenu, witaminę C, E, witaminy z grupy B oraz mnóstwo potasu, który pozytywnie wpływa na układ sercowo-naczyniowy. Oprócz tego może być ona stosowana przy reumatyzmie, trądziku i stanach przedcukrzycowych. W liściach mniszka z kolei znajdują się fitosterole i flawonoidy, które wspierają regulację poziomu cholesterolu

Za charakterystyczny gorzki smak mniszka odpowiadają laktony seskwiterpenowe o właściwościach przeciwzapalnych. Zwalczają one również drobnoustroje. Terpeny i kwasy fenolowe obecne w roślinie są antyoksydantami i pobudzają układ odpornościowy do pracy. Mniszek lekarski jest więc świetny również zapobiegawczo, jeśli chcecie ustrzec się przed dolegliwościami zdrowotnymi. 

W mniszku znajdziecie również inulinę, która pobudza produkcję i aktywność korzystnych bakterii, znajdujących się w jelicie grubym. 

Kto nie powinien jeść mniszka lekarskiego?

Przetworów z mniszka, w tym octu z mniszka lekarskiego nie powinny używać osoby z niedrożnością dróg żółciowych, niedrożnością jelit, a także kobiety w ciąży i karmiące piersią. Istotnym przeciwwskazaniem są też ropniaki pęcherzyka żółciowego. Zioła traktujcie tylko pomocniczo – przy poważniejszych problemach zdrowotnych, np. przy kamicy dróg żółciowych mniszek można stosować tylko po konsultacji z lekarzem. Jeśli jesteście po poważnych zabiegach i operacjach jamy brzusznej, pomysł korzystania z mniszka lekarskiego należy bezwzględnie omówić ze specjalistą. 

Przepis na ocet z mniszka lekarskiego

Składniki:

  • 1 szklanka kwiatów mniszka lekarskiego zerwanych z dala od miasta
  • 0,5 l wody
  • 0,5 szklanki skórek i ogryzków po jabłkach
  • 2 łyżki cukru

Sposób przygotowania:

  1. Oderwijcie płatki od końcówki kwiatów i wrzućcie je do dużego słoika;
  2. Dorzućcie do naczynia pokrojone na mniejsze kawałki skórki i ogryzki;
  3. Dodajcie cukier, zalejcie wodą. Zostawcie na wysokość ok. 4-5 cm wolnego miejsca od brzegu - fermentacja podniesie poziom płynu w słoiku;
  4. Słoik przykryjcie gazą, bawełniana ściereczką lub ręcznikiem papierowym, ciasno obwiążcie gumką;
  5. Przez miesiąc 1-2 razy dziennie przemieszajcie zawartość słoja;
  6. Po 1 miesiącu ocet z mniszka lekarskiego będzie gotowy. Kwiaty i resztki jabłek powinny opaść;
  7. Odcedźcie ocet, rozlejcie go do butelek, zakręćcie i odstawcie na 2. miesiąc, by płyn się wyklarował i dojrzał. 

Jak stosować ocet z mniszka lekarskiego? 

Ocet z mniszka lekarskiego sprawdza się wyśmienicie w wielu rolach. Możecie traktować go jako dodatek do sałatek, np. do sosu winegret, doskonale nadaje się również jako zalewa do ryb w occie i do typowo wiosennych nowalijek, np. łodyżek czosnku niedźwiedziego czy rzodkiewek. Możecie też stosować go do picia jak ocet jabłkowy: 1 łyżkę octu z mniszka lekarskiego rozcieńczcie przed wypiciem w szklance wody. Łyżeczka na czczo przed posiłkami pobudzi metabolizm.

Ocet z mniszka jest też cenionym kosmetykiem. Może być rewelacyjną płukanką nabłyszczającą do włosów i dodatkiem do toników, zwłaszcza do cery problematycznej, z trądzikiem.