Bez smalcu trudno o dobrego kotleta schabowego czy pączki. Niektórzy radzą też, by smażyć na nim faworki. Smalec sam w sobie jest przysmakiem wszystkich mięsożerców, ale nie zawsze musi smakować tak samo. Nie zawsze też musicie go wytapiać. W niektórych wersjach wystarczy przepuścić słoninę przez maszynkę do mięsa i doprawić - powstanie smalec na surowo, którego możecie używać do smażenia lub na kanapki. Dojrzewająca, pokrojona w cieniutkie plastry słonina będzie wschodnią przekąską - sało. Jeśli wolicie jedynie lekko podkręcić klasykę, przygotujcie smalec z pieczarkami.  

Jak zrobić smalec z pieczarkami i cebulą?

Podczas, gdy słonina wytapia się na skwarki, dodajcie do niej cebulkę, ale też coś jeszcze. Smażone pieczarki zastąpią grzyby leśne po sezonie i nadadzą smarowidle oryginalny smak. Grzybowy smak smalcu z pieczarkami podkreśli 1 łyżeczka mielonych grzybów (tzw. pudru grzybowego). Wystarczy utłuc suszone kapelusze w moździerzu lub przeznaczonym do mielenia żywności (nie kawy) młynku. Jeśli zmielicie grzyby w młynku do kawy, trudno będzie wam pozbyć się ich zapachu i będzie on przenikał do małej czarnej. A tego na pewno nie chcecie. 

Smalec doprawcie też startym, najlepiej kwaśnym jabłkiem, np. antonówką czy też szarą lub złotą renetą. Nada ono przy okazji kremowości smarowidłu. Do tego dodajcie też sól - do 1 płaskiej łyżeczki i biały pieprz. Jest on mniej popularny niż czarny. Ma lekko korzenny, wyrazisty, a jednocześnie orzeźwiający zapach, który odświeży smak smalcu z pieczarkami i cebulą. Jest też nieco łagodniejszy niż czarny. Najlepiej zmielić potrzebną ilość tuż przed dodaniem. Oprócz smalcu biały pieprz świetnie pasuje również do pasztetów, ryb i owoców morza, zup oraz sosów. 

Smalec z pieczarkami - przepis

Składniki (na 1 litrowy słoik lub 2 mniejsze):

  • 500 g słoniny
  • 300 g cebuli
  • 2 ząbki czosnku
  • 200 g pieczarek
  • 1 jabłko (najlepiej kwaśne)
  • 1 łyżeczka zmielonych grzybów
  • 1 łyżeczka mielonego białego pieprzu
  • 1/2-1 płaska łyżeczka soli

Sposób przygotowania:

  1. Pokrójcie słoninę w kostkę o boku ok. 1 cm. Przełóżcie ją na suchą patelnię, na niewielkim gazie. 
  2. Posiekajcie cebulę w kostkę i przełóżcie na patelnię ze słoniną. Smażcie, aż skwarki będą rumiane i miękkie, a cebula się zeszkli.
  3. W międzyczasie umyjcie i dokładnie osuszcie pieczarki. Posiekajcie pieczarki w niedużą kostkę. Zetrzyjcie jabłko na dużych oczkach tarki. 
  4. Do rumianych skwarek i cebuli dodajcie pieczarki i jabłko. Wyciśnijcie 2 ząbki czosnku.
  5. Dodajcie przyprawy, w tym mielone grzyby, i wymieszajcie wszystko razem.
  6. Smażcie do miękkości pieczarek. Spróbujcie i w razie potrzeby dosólcie lub popieprzcie.
  7. Zdejmijcie z ognia, wystudźcie i przełóżcie do słoików.