Dzięki temu sposobowi nie będziecie musieli wietrzyć całego mieszkania. Odpadnie też konieczność uważania, czy tłuszcz nie „strzela” z patelni po całej kuchni. Patelnię możecie schować na dno szafki. Zastąpi ją coś innego. Dzięki temu konsystencja smarowidła będzie idealnie kremowa, a jego smak jeszcze lepszy niż smak klasycznego smalcu, który dobrze znacie. Przepis spodoba się miłośnikom wyrazistych smaków. 

Do czego w kuchni sprawdza się smalec?

Koneserzy tego tłuszczu powiedzieliby, że do wszystkiego, i nie jest to dalekie od prawdy. W tradycyjnej kuchni polskiej smalec zdaje egzamin zarówno jako smarowidło do kanapek (najlepiej na chlebie razowym i z ogórkiem), jak i tłuszcz do smażenia. Na smalcu przygotujecie najlepszy gulasz i kotlety schabowe. Na smalcu z mangalicy (rasy węgierskiej, włochatej świni domowej) robi się tradycyjne węgierskie leczo i bogracz - dzięki temu tłuszczowi te dania mają charakterystyczny smak.

Bez smalcu trudno wyobrazić sobie również klasyczne pączki i kruche ciasto. Dzięki niemu skórka pieczonego w domu chleba jest bardziej chrupka. Smalec ma mnóstwo zastosowań, podbija też smak wielu potraw. Warto mieć w lodówce przynajmniej 1 kostkę tego produktu. 

Topienie słoniny na smalec nie zawsze jest konieczne

Jeśli kochacie smalec, ale sen z powiek spędza wam konieczność „zasmrodzenia” kuchni podczas jego wytapiania, nasz sposób uwolni was od tej czynności. W domu nie będzie czuć, że przygotowywaliście słoninę. Żegnajcie, śmierdzące opary. Smarowidło ze słoniny zrobicie bez konieczności jej topienia. Zamiast patelni wyciągnijcie z szafki maszynkę do mięsa. Potrzebny będzie też ostry nóż i chwila wolnego czasu.

Ważne: to smarowidło przygotowujemy bez topienia i podajemy „na surowo”. Dlatego do przygotowania przepisu koniecznie użyjcie słoniny z dobrego, sprawdzonego źródła. 

Smakowite smarowidło ze słoniny - przepis

Składniki:

  • 1 kg słoniny
  • 1 łyżeczka mielonej słodkiej papryki
  • 1 duża czerwona papryka
  • 5 dużych ząbków czosnku
  • sól
  • pieprz

Opcjonalnie: 1 ostra papryczka chili oraz 1 łyżeczka mielonej słodkiej wędzonej papryki. Jeśli nie przepadacie za ostrymi dodatkami do chleba, chili możecie pominąć. Wędzoną paprykę warto jednak dodać. Wówczas pasta będzie mieć przyjemny, oryginalny, wędzony posmak (mimo, że przecież nie używaliście wędzonej słoniny). Zamiast ząbków czosnku możecie dodać odpowiednik - 1 czubatą łyżeczkę czosnku granulowanego. Smarowidło będzie równie wyraziste.

Sposób przygotowania:

  1. Pokrójcie słoninę w grubsze plastry. Pokrójcie też w mniejsze kawałki paprykę, ząbki czosnku oraz papryczkę chili, jeśli jej używacie.
  2. Zmielcie je wraz z czosnkiem w maszynce do mięsa na najmniejszych oczkach. 
  3. Po zmieleniu słoniny z papryką i czosnkiem doprawcie smarowidło mieloną słodką papryką, solą, pieprzem i dokładnie wymieszajcie. 
  4. Smarowidło ze smalcu jest gotowe. Najlepiej smakuje na jeszcze ciepłym, domowym chlebie, z kiszonym ogórkiem lub korniszonem.