Naleśniki sprzed wojny różnią się od tych, które znamy obecnie. Rzadko były one samodzielnym obiadem, jak dziś. Po pokrojeniu w paski, bywały głównie dodatkiem do wielu półpłynnych legumin (mącznych lub jajecznych deserów, często z owocami). Popularną leguminą była np. legumina z kaszy manny z jagodami. Jeśli już podawano naleśniki oddzielnie, to były one przeważnie nieco grubsze i bardziej treściwe - jak placuszki. Niedawno pisaliśmy np. o naleśnikach cytrynowych z końca XIX w. Cieńsze naleśniki inspirowane kuchnią francuską zyskały popularność przed I Wojną Światową. Wyglądają znajomo, ale nadzienie jest niepodobne do żadnego innego. 

Oryginalne naleśniki na słodko - z czym je podać?

Naleśniki na słodko, nawet z klasycznym nadzieniem, możecie urozmaicać sobie za pomocą różnych sosów. Z naleśnikami z nadzieniem z twarogu doskonale współgrać będzie sos jagodowy oraz palone masło czy też (w wersji na bogato) solony karmel. Odmienić łatwo możecie również samo ciasto naleśnikowe, np. dodając do niego kakao, cynamon i odrobinę alkoholu, np. rumu. Smak alkoholu uleci, ale aromat i charakterystyczny posmak, który podkreśli słodycz ciasta i nadzienia - zostanie.

Naleśniki możecie nadziewać również prażonymi jabłkami z cynamonem, karmelizowanymi gruszkami, bitą śmietaną z mascarpone i z cukrem lub pianą z białek połączoną z ubitymi żółtkami i mielonymi migdałami. Z dala od skojarzeń z kontrowersyjnym marcepanem - słodko i smacznie dla każdego. Takie są naleśniki z pianą z białek z przedwojennego przepisu poniżej.

W przypadku tych naleśników dodatkową przyjemność sprawicie sobie na talerzu sosem - prostym, aksamitnym i waniliowym. Doskonale pasuje do naleśników z pianą z białek i migdałów. Na wszelki wypadek możecie wcześniej wyparzyć wszystkie jajka z przepisu przed użyciem. Jajka w sosie waniliowym będą podgotowane, a w nadzieniu podsmażone, ale warto „dmuchać na zimne”.

Naleśniki z pianą z białek - przepis z 1914 r. 

Składniki na ciasto naleśnikowe:

  • 2 szklanki mąki
  • 2 jajka
  • 1 szklanka mleka
  • 1 szklanka wody
  • 1 szczypta soli

Składniki na nadzienie:

  • 3 jajka
  • 3 łyżki cukru
  • 120 g mielonych migdałów

Składniki na sos waniliowy:

  • 250 ml mleka 
  • 3 żółtka
  • 3 łyżki cukru
  • 1/4 laski wanilii (lub 2 krople esencji waniliowej)

Dodatkowo: masło (najlepiej klarowane) do podsmażenia nadzianych naleśników. 

Sposób przygotowania:

  1. Wymieszajcie wszystkie składniki na ciasto naleśnikowe - na gładką i jednolitą masę bez grudek. Mieszając, sprawdzajcie konsystencję ciasta i w razie konieczności rozrzedźcie mlekiem lub dosypcie odrobinę mąki. Odłóżcie ciasto na ok. 15-20 minut.
  2. Po upływie tego czasu nagrzejcie patelnię z niewielką ilością tłuszczu na niewielkim ogniu. Wylejcie na nią chochelką niewielką porcję ciasta, rozprowadźcie równo po powierzchni i smażcie do ścięcia się brzegów. Odwróćcie na 2 stronę i smażcie, aż naleśniki będą ścięte (ale jeszcze nie złote) z obu stron. Układajcie na stosiku - w ten sposób stracą mniej ciepła podczas przygotowania nadzienia.
  3. Zróbcie masę piankową: oddzielcie starannie białka od żółtek i ubijcie białka na sztywną pianę. Żółtka utrzyjcie do białości z cukrem i połączcie z mielonymi migdałami. Wmieszajcie delikatnie pianę do żółtek i nakładajcie porcjami na naleśniki. Składajcie w koperty i dosmażcie nadziane już masą migdałową naleśniki na maśle klarowanym, na średnim ogniu. 
  4. W międzyczasie zróbcie prosty sos waniliowy: zagotujcie mleko z wanilią. Laskę usuńcie, zestawcie mleko z palnika i chwilę przestudźcie. Utrzyjcie żółtka z cukrem na puszysty i jasny kogel-mogel. Cały czas mieszając, wlejcie mleko do żółtek. Przelejcie do rondelka i na niewielkim ogniu zredukujcie sos, aż będzie gęsty (nie może się zagotować). Naleśniki podawajcie polane sosem lub, bardziej elegancko, z sosem w osobnych sosjerkach. 

Źródło przepisu: Kuchennykredens.pl