Tę wyjątkową, złocistą i lśniącą polewę wykorzystacie nie tylko do oponek, ale również do innych deserów, w tym ciast, tart i ciasteczek, w tym babeczek. Pasuje również do zwykłych pączków, naleśników, racuchów, placków na słodko, czy lodów. Będzie też wspaniałym dodatkiem do owsianki oraz prażonych jabłek i jogurtu - jako część deseru na zimno. Zastosowań jest tak dużo, że zdecydowanie warto zrobić za 1 zamachem większą porcję polewy i część przełożyć do słoika. Często będziecie po nią sięgać i wykorzystywać na różne sposoby. Lustrzana polewa karmelowa oprócz podstawowych składników zawiera też sól. Sól świetnie podkreśla smak oponek i innych słodkości. 

Do czego pasuje solony karmel?

Niektórzy (największe łasuchy) jedzą go po prostu łyżeczką. Ze względu na słodycz, zdecydowanie lepiej sprawdzi się on jako dodatek do innych deserów i dań. Solony karmel to przyjaciel popcornu i orzeszków ziemnych. Zaskakująco dobrze z nim współgra.

Solony karmel to też znakomity dodatek do sernika. Jeśli przez przypadek wam opadnie, możecie „zalać” nim krater z ciasta, udekorować orzechami i udać, że tak właśnie miało być. Słony karmel możecie też dodawać jako dodatek do różnych słodkich smarowideł, szczególnie orzechowych. Posłodzicie nim też kawę i zrobicie z jego dodatkiem prosty krem do ciast na mascarpone i śmietance kremówce. Możecie w nim też zatopić chrupiący dmuchany ryż, preparowaną grykę lub groszek ptysiowy. Będzie to znakomite, chrupiące urozmaicenie do owsianek.

Jak zrobić lustrzaną polewę z solonego karmelu? Podajemy przepis na taki lukier, a przy okazji również na karnawałowe, drożdżowe oponki. Jeśli chcecie, część masła w przepisie na polewę możecie zastąpić masłem orzechowym. Oponki z lukrem lustrzanym z karmelu będą smakować jeszcze ciekawiej. Polewa zyska dzięki dodatkowi masła orzechowego głębię smaku.

Oponki z lukrem lustrzanym z karmelu - przepis

Składniki (na ok. 30-35 sztuk):

  • 3 i 1/2 szklanki mąki pszennej
  • 25 g świeżych drożdży
  • 1 szklanka ciepłego mleka
  • 4 łyżki cukru
  • 50 g roztopionego i wystudzonego masła
  • 3 żółtka
  • 1 jajko
  • 1 szczypta soli
  • 1 łyżka spirytusu lub octu
  • olej lub smalec do smażenia

Składniki na polewę lustrzaną z karmelu:

  • 200 g cukru
  • 150 g śmietanki 30%
  • 50 g masła
  • 1/2 łyżeczki soli morskiej

Sposób przygotowania:

  1. Przygotujcie rozczyn: wkruszcie drożdże do miski, dodajcie 2 łyżki cukru i wymieszajcie. Dodajcie 2 łyżki mąki i połowę ciepłego mleka. Wymieszajcie do rozpuszczenia się drożdży. Odstawcie na 10-15 minut w ciepłe miejsce - w tym czasie drożdże zaczną pracować.  
  2. Do dużej miski wsypcie resztę mąki i cukru. Dodajcie rozkłócone jajko z żółtkami, szczyptę soli, resztę mleka, ocet lub spirytus, płynne masło i pracujący rozczyn. Przez kilkanaście minut wyrabiajcie, aż ciasto zacznie odchodzić od ścianek miski i będzie gładkie. Przełóżcie do osobnej, posmarowanej olejem miski, przykryjcie i odłóżcie do wyrośnięcia na ok. 1,5 godziny. 
  3. Po upływie tego czasu wyłóżcie ciasto na natłuszczoną olejem stolnicę, matę lub blat i rozwałkujcie na płat o grubości ok. 1 cm. Nie podsypujcie już stolnicy mąką. Za pomocą 2 szklanek (o większej i mniejszej średnicy) wykrajajcie w cieście oponki, do wykończenia ciasta. 
  4. Natłuśćcie osobną część blatu lub sporą deskę i przełóżcie na nią uformowane oponki. Przykryjcie czystą ściereczką i pozwólcie im podrosnąć przez ok. pół godziny. 
  5. Rozgrzejcie w dużym garnku olej do temp. ok. 175 st. C i smażcie partiami podrośnięte oponki po ok. 3-4 minuty z obu stron. 
  6. Przełóżcie na ręczniki papierowe, by osączyć nadmiar tłuszczu i przełóżcie na kratkę. 
  7. Zróbcie karmelową polewę: wsypcie cukier na patelnię równą warstwą i podgrzewajcie na średnim ogniu, aż cukier się rozpuści. Powinien zyskać jasnozłoty kolor. Podczas podgrzewania zamiast mieszania, potrząsajcie lekko patelnią. Do płynnego cukru wlejcie powoli śmietankę i dodajcie masło. Mieszajcie i podgrzewajcie do połączenia się składników i gładkiej konsystencji polewy. Pod koniec dodajcie sól i wymieszajcie. Zestawcie z ognia, chwilę przestudźcie i zanurzajcie w karmelu kolejne oponki. Odłóżcie na kratkę do zastygnięcia polewy.