Klasyczna kremówka z ciasta francuskiego to ciastko, które, robione od zera, jest dość czasochłonne. Odwrotnie proporcjonalnie do czasu przygotowania znika z talerzyka. Niezbędne jest tu wyczucie i wyjątkowa staranność. Ja nie mam do tego cierpliwości. Z pomocą przychodzi mi rolka gotowego ciasta francuskiego. Jest to zwykle prosty wyrób równie dobrej jakości, co wypiekany przez cukiernika. Krem do „leniwych kremówek” również robię bez problemu, bo już nieraz robiłam podobne, do innych deserów.  

Jak się robi ciasto francuskie?

Nie chcę was zniechęcać, ale jeśli jesteście ambitni i chcecie zrobić własne ciasto francuskie, dobrze wiedzieć o kilku detalach. Ciasto francuskie składa się z 2 części: bochenka i walca. Tzw. bochenek to maślana część (masło zagniecione z mąką), która następnie jest owijana w wyrobiony walec (2. rodzaj prostego ciasta z mąki, wody, soli i jajka)) i rozwałkowywana.

Trzeba to powtarzać co ok. 30-40 minut kilka razy, dlatego musicie zarezerwować sobie na to kilka godzin. Podczas 1. wałkowania trzeba uważać, by bochenek znajdował się przez cały czas w środku, pomiędzy zawiniętymi brzegami walca. Technika brzmi dość skomplikowanie, ale jest dość prosta. Wymaga jednak kilku wolnych godzin - a mało kto je ma. 

Jak zrobić kremówkę z ciasta francuskiego?

Arkusz ciasta francuskiego musicie dociąć pod wymiar blaszek, jakie posiadacie. Blaszki powinny mieć jednakowy rozmiar. Pieczenie pójdzie szybciej, jeśli macie 2 takie same blaszki. Jeśli nie, pieczcie ciasto po 1 blaszce, przez ok. 10 minut każdą. 

Masa do kremówki z gotowego ciasta francuskiego to po prostu klasyczny budyń z mąki ziemniaczanej lub proszku budyniowego, schłodzony i wymieszany z ubitym, puszystym masłem. Dzięki niemu krem jest bardziej puszysty i aksamitny. Podczas studzenia budyń trzeba przykryć ciasno folią spożywczą. Zabezpieczy go ona przed powstawaniem nieestetycznego kożucha (grudek) na wierzchu. Bardzo ważne jest, by budyń dodawany do masła był chłodny.

„Leniwa kremówka” z ciasta francuskiego - przepis

Składniki:

  • 1 opakowanie gotowego ciasta francuskiego
  • 500 ml mleka
  • 200 g masła w temp. pokojowej
  • 2 żółtka
  • 80 g drobnego cukru do wypieków
  • 2 łyżki mąki ziemniaczanej lub budyniu waniliowego (proszku)
  • 1 opakowanie cukru waniliowego

Dodatkowo: masło do posmarowania blaszek i cukier puder do posypania ciastek. 

Sposób przygotowania:

  1. Wysmaruj masłem 2 blaszki o tych samych wymiarach. Podzielcie arkusz ciasta, dopasowując go do wymiarów blaszek i wyłóżcie nim obie formy.
  2. Upieczcie w temp. 200 st. C do zrumienienia (ok. 10 minut). Wystudźcie.
  3. Zróbcie krem: wlejcie do garnuszka połowę mleka, wsypcie oba cukry i podgrzejcie na niewielkim ogniu. Do osobnej miski wlejcie resztę mleka, dodajcie żółtka i mąkę ziemniaczaną lub budyń. Wymieszajcie energicznie na gładką masę. Wlejcie masę budyniową do gotującego się mleka i ciągle mieszając, ugotujcie gęsty budyń. Przykryjcie budyń ciasno folią spożywczą (tak, by folia stykała się z budyniem) i wystudźcie masę bez pośpiechu.
  4. Gdy budyń całkiem ostygnie, miękkie masło w temp. pokojowej utrzyjcie mikserem, a następnie, po 1 łyżce dodawajcie do niej wystudzony budyń do uzyskania puszystej masy.
  5. Na 1 kawałku upieczonego ciasta francuskiego (spodzie) wyłóżcie krem i równo rozprowadźcie. Przykryjcie masę 2. kawałkiem ciasta i schłodźcie w lodówce - co najmniej kilka godzin, a najlepiej przez całą noc. 
  6. Kolejnego dnia posypcie kremówkę cukrem pudrem i podzielcie na porcje. Najlepsza jest prosto z lodówki.