Kiszona kapusta nie potrzebuje zbyt wiele. Sama w sobie, po lekkim odciśnięciu, może być pyszną surówką. Jeśli surówka z kapusty kiszonej kojarzy wam się głównie z nielubianym kminkiem, uspokajamy - w tej wersji nie znajdziecie ani ziarenka. Jest ona słodko-kwaśna, wyważona, a jednocześnie wyrazista dzięki innemu wartościowemu dodatkowi. Produkuje się go z czegoś, co w maju jest prawdziwą ozdobą polskiego krajobrazu. 

Olej rzepakowy - polskie złoto niezbędne do surówek

Tłocznie, które należą do Polskiego Stowarzyszenia Producentów Oleju w 2023 roku pobiły rekord produkcji. W 1. półroczu zeszłego roku przerobiły łącznie 1 mln 691 tys. ton rzepaku - aż o 107 tys. ton więcej w porównaniu z 1. półroczem 2022 roku. Rzepak to nasza chluba, a w maju dodatkowo ozdoba pejzażu.

Nierafinowany olej rzepakowy tłoczony na zimno (nazywany też oliwą Północy) ma głęboki, orzechowo-słonecznikowy smak i specyficzny aromat kwiatów rzepaku. Doskonale zgrywa się on z surówką z kiszonej kapusty - dzięki niemu smak surówki jest zdecydowanie ciekawszy, a kwasek typowy dla kapusty nieco zneutralizowany. Taki olej rzepakowy może być mętny. Niech nie zaskoczy was osad na dnie butelki - to normalne zjawisko. 

Nierafinowany olej rzepakowy tłoczony na zimno w 90% składa się on z nienasyconych kwasów tłuszczowych (które wspierają pracę mózgu i serca). Wyróżnia się też odpowiednią proporcją kwasów omega-3 do omega-6. Nierafinowany olej rzepakowy to też źródło witaminy A, E, K oraz przeciwutleniaczy, które chronią przed powstawaniem prozapalnych wolnych rodników. W surówkach olej jest niezbędny - wspiera wchłanianie się witamin A, D, E i K, które wymagają do tego właśnie tłuszczu. A przy tym, nierafinowany rzepakowy, jest po prostu pyszny. 

Surówka z kiszonej kapusty z olejem rzepakowym - przepis

Składniki: 

  • 600 g kiszonej kapusty
  • 1 marchewka
  • 1 jabłko
  • 1 niewielka cebula
  • sól i pieprz do smaku
  • 3 łyżki oleju rzepakowego (najlepiej nierafinowanego)
  • szczypta cukru

Dodatkowo: natka z pietruszki do posypania (opcjonalnie).

Sposób przygotowania:

  1. Przepłuczcie i przesiekajcie szybko kapustę. Posiekajcie też drobno cebulę.
  2. Zetrzyjcie na dużych oczkach tarki marchewkę i jabłko.
  3. Połączcie w misce wszystkie warzywa, doprawcie solą, pieprzem, cukrem i cienką strużką wlejcie do surówki olej.
  4. Wymieszajcie i wypróbujcie. W razie potrzeby dodajcie soli, pieprzu lub oleju. 
  5. Posypcie natką pietruszki i podawajcie od razu.