Migdały to źródło wielu witamin i błonnika. Warto wiedzieć, że prażone migdały mają intensywniejszy smak i aromat. Tak przygotowane prażone płatki migdałowe mogą być świetnym dodatkiem do placuszków serowych, naleśników, owsianek, a nawet zup – krem. Wiele osób bywa zaskoczonych, gdy do kremu z brokułów na wierzch posypuje się uprażone migdały. Taki dodatek zdecydowanie zaskakuje smakiem i stanowi chrupiący kontrast dla kremowej konsystencji dania.

Jak się praży migdały?

Najpopularniejsze są prażone migdały na patelni. Tym sposobem poradzą sobie nawet mało doświadczone osoby. Wystarczy, że weźmiemy patelnię o grubym, nieprzywierającym dnie. Najlepiej sprawdzi się patelnia ceramiczna, patelnia żeliwna albo patelnia ze stali. Należy ją rozgrzać bez dodatku tłuszczu i następnie wsypać posiekane migdały lub płatki migdałowe. Kolejnym krokiem jest dokładne rozłożenie ich na patelni. Migdały powinny być rozłożone na patelni cienką warstwą. Od czasu do czasu prażone migdały na patelni należy zamieszać. Można za pomocą drewnianej łopatki, ale szybsze i efektywniejsze jest podrzucenie składników za pomocą zdecydowanego poruszenia patelnią. Gdy prażenie płatków migdałów na patelni dobiega końca, należy natychmiast przełożyć je na zimny talerz, aby obniżyć temperaturę. Tak przygotowane prażone migdały łatwo rozpoznać po jasnobrązowym kolorze i intensywnym orzechowym zapachu.

Jak uprażyć migdały w piekarniku?

Pięknie wyglądające prażone migdały można z powodzeniem otrzymać, korzystając z piekarnika. W tym przypadku posiekane migdały albo płatki migdałowe należy rozłożyć równomiernie na blasze wyściełanej papierem do pieczenia. W tym czasie piekarnik należy rozgrzać do 160° Celsjusza. Do rozgrzanego piekarnika wstawiamy migdały. Prażone migdały w piekarniku osiągniemy po około 5-8 minutach. Warto od czasu do czasu obserwować stopień zarumienia, a w przypadku dużej ilości migdałów przemieszać, aby równomiernie się uprażyły.

Jak uprażyć migdały z miodem?

Podczas prażenia łatwo pozbędziemy się skórki, która nie jest pożądana podczas przygotowywania np.: masy marcepanowej. Jednak jeżeli chcemy mieć wyjątkowy i prosty deser, to prażone migdały możemy zrobić z dodatkiem miodu albo korzennych przypraw. Ten rodzaj orzechów doskonale łączy się z imbirem i cynamonem. Wystarczy całe migdały uprażyć w piekarniku lub na patelni przełożyć do miski. Następnie całość należy oprószyć szczyptą soli, gałki muszkatołowej lub ulubioną przyprawą do piernika. Należy wybrać te bez dodatku mąki lub wykonać własnoręcznie. Do wciąż gorących migdałów należy dodać łyżkę miodu. Wtedy prażone migdały rozpuszczą miód, tworząc aromatyczny syrop.