Aby zimowe zapasy wyszły idealnie, warto zaczerpnąć inspiracji ze sprawdzonych źródeł. Dlatego, kiedy już zrobicie zapasy świeżych owoców i warzyw, powinniście zaopatrzyć się jeszcze w sprawdzoną książkę kucharską. Oto 3 książki, dzięki którym z łatwością wyczarujecie pyszne domowe przetwory. Między stronami znajdziecie sprawdzone receptury na dżemy, kiszonki, syropy, nalewki, a także na wykorzystanie ziół. Nic nie smakuje lepiej niż przetwory robione samodzielnie, dlatego czym prędzej zabierajcie się za czytanie, następnie za gotowanie, a na końcu oczywiście za pałaszowanie!

1. Domowa spiżarnia od A do Z

„Tradycyjna Spiżarnia” Krzysztof Leśniewski

Obowiązkowa pozycja dla tych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z przygotowywaniem zapasów, jak również dla poszukiwaczy inspiracji, znudzonych tradycyjnymi recepturami. Ta książka to 244 strony wypełnione sprawdzonymi poradami i przepisami. Znajdziemy tu cały asortyment domowej spiżarni w jednym miejscu. Książka podzielona została na 11 rozdziałów: nabiał, przetwory mięsne, kiszony, soki, syropy, napoje, kompoty, konfitury, dżemy, marynaty, wina i nalewki, susze, dodatki, przyprawy. Wszyscy miłośnicy domowych przetworów znajdą tu coś dla siebie. 

2. Przetwory dla dorosłych, czyli domowe nalewki

„Nalewki z piwniczki farmaceuty” Marek Ellnain

Kompendium wiedzy dla tych, którzy zaczynają swoją przygodę z domowymi nalewkami, oraz garść inspiracji dla doświadczonych miłośników domowych alkoholi. Znajdziemy w niej blisko 50 przepisów na nalewki, które nie tylko wspaniale smakują, ale i leczą. Warto wspomnieć, że autor ma wykształcenie farmaceutyczne i dokładnie wyjaśnia wszelkie właściwości konkretnych nalewek. Ta książka to obowiązkowa pozycja na półce każdego miłośnika domowych nalewek. Dzięki niej zapełnicie zarówno swój barek, jak i domową apteczkę. "Na zdrowie" to toast, który przyświeca tej książce, dosłownie i w przenośni. 

3. Przenieś ogród do spiżarni, czyli jak wykorzystać zioła w kuchni

„Ziołowe Smaki"  Katarzyna Kosmala

Zioła to skarbnica smaku, zapachu i zdrowia. Niezależnie czy jesteście posiadaczami pokaźnego ogrodu, czy skromnej skrzynki na balkonie, posadzenie ziół to zawsze dobry pomysł! Aromatyczna bazylia, kolendra czy pietruszka podkręcą smak każdej potrawy, a zaparzona mięta lub szałwia świetnie sprawdzą się jako kojący napar. Dzięki tej lekturze poznacie zdrowotne właściwości ziół, dowiecie się jak je hodować i z czym podawać. Między stronami książki znajdziecie przepisy zarówno na dania główne, jak i na wypieki czy herbatki.