Domowe syropy są źródłem wielu cennych witamin i minerałów. Mają wiele prozdrowotnych właściwości, które przekonują nas, że warto poświęcić trochę czasu na ich przygotowanie. Sezon na te przetwory zaczyna się w kwietniu (niektóre nawet w marcu) i trwa do późnego lata. Co warto zbierać i przetwarzać?

Syrop z sosny

A właściwie syrop z pędów sosny. Niektórzy zbierają je już na przełomie marca i kwietnia, ale warto wstrzymać się i poczekać ze zbiorem do maja – to te pędy są najbogatsze w cenny dla zdrowia sok. Pędy powinny mieć 7-8 centymetrów długości, ale ostrożnie korzystaj z młodych drzewek, aby ich nie zniszczyć. Gdzie zbierać pędy? Wybierz się na spacer do lasu albo… do własnego ogródka, jeśli masz w nim iglaki. Syrop z sosny jest bardzo słodki – jak każdy syrop powstaje dzięki dużej zawartości cukru, który przyspiesza wydzielanie soku i konserwuje. Pędy sosny przesypuje się cukrem, a powstały syrop po kilku dniach przelewa do buteleczki. Syrop z sosny ma właściwości odkażające, oczyszczające, antyseptyczne.

Syrop z kwiatów czarnego bzu

Jest nie tylko zdrowy, ale i pyszny, i pachnący – nic dziwnego, to wyjątkowy kwiatowy eliksir! Nie sposób wyliczyć wszystkie jego prozdrowotne właściwości – ma mnóstwo witamin i minerałów, wspomaga leczenie przeziębienia, koi ból… Czarny bez kwitnie na przełomie maja i czerwca, uwodzi przy tym wyglądem i zapachem. Jak wszystkie rośliny używane do przygotowania domowych eliksirów, tak i kwiaty bzu należy zbierać w miejscach czystych, dalekich od ruchliwych ulic lub terenów przemysłowych. Syrop z kwiatów czarnego bzu jest cenny nie tylko ze względu na walory zdrowotne, ale i smakowe – jest naprawdę bardzo… kwiatowy! Świetnie pasuje do pysznej lemoniady i drinków.

Syrop z pokrzywy

Pokrzywa od kilku lat przeżywa renesans popularności – ma tyle zastosowań i właściwości leczniczych, że trudno przejść obok niej obojętnie. Chętnie jadamy jej liście, wyjątkowo zdrowy jest też sok z pokrzywy - można zrobić samodzielnie, ale jest nietrwały. Alternatywą dla niego jest też syrop z pokrzywy – cukier jak zawsze intensyfikuje wydzielanie soków roślinnych i konserwuje gotowy produkt. A ten jest bogaty w żelazo, krzem, cynk, magnez, selen, potas… Wzmacnia, uodparnia, poprawia wzrost włosów, kondycję skóry i paznokci. Syrop z pokrzywy (także sok, napar) pomaga w pozbyciu się nadmiaru wody w organizmie, a więc jest polecany osobom cierpiącym z powodu obrzęków. Zbieraj młode liście pokrzywy.

Syrop z lipy

To kolejny kwiatowy eliksir – doskonały na przeziębienie. Działa napotnie, a więc przeciwdziała gorączce. Lipa działa też moczopędnie, przeciwskurczowo, lekko uspokajająco, łagodzi bóle głowy oraz wspiera pracę wątroby. Zwykle serwowana w postaci naparu z suszu, ale syrop również jest cenny. Kiedy zbierać kwiaty? Od początku sezonu kwitnienia – czasem już w czerwcu, czasem w lipcu. Aby zrobić syrop z lipy, zbierz kwiaty z drzew, które rosną z daleka od ruchliwych ulic.

Syrop z mniszka

To kolejne panaceum na przeziębieniowe dolegliwości – wspomaga leczenie i łagodzi objawy takie jak katar, kaszel, chrypka. Dodatkowo wzmacnia, oczyszcza i uodparnia. Przyspiesza gojenie ran, podrażnień skóry. Syrop z mniszka lekarskiego, czyli po prostu mlecza przygotowuje się z dobrze rozwiniętych kwiatów (samych główek). Dość podobnym pomysłem jest też przepis na miód z mniszka – nie jest on typowym miodem, bo nie wytwarzają go pszczoły, ale również ma wiele walorów odżywczych i smakowych. Syrop z mniszka i miód z mniszka to dwa sposoby na wykorzystanie wszystkich witamin, które kryją w sobie dobrze znane kwiaty mlecza.

Syrop z mięty

Orzeźwiający i niezwykle aromatyczny syrop z mięty sprawdzi się jako dodatek do lemoniady, kawy, herbaty, ale także do ciast i deserów – nie od dziś wiadomo, że mięta jest świetna zarówno w połączeniach wytrawnych, jak i słodkich.

Choć wiele osób uzna, że zawarty w syropach cukier przemawia zdecydowanie przeciwko nim, trudno zaprzeczyć mocy aktywnych składników zawartych w składnikach z lasu i łąki. Alternatywą w wielu przypadkach są napary, ale ich działanie często jest inne. Syropy to powrót do korzeni, a ich cudowne właściwości są doceniane od pokoleń - korzystajmy więc, choć z umiarem!

Zobacz też: Przetwory na zimę - 20 przepisów