Co wyróżnia książki Katie od innych dostępnych na naszym rynku? Przede wszystkim zdjęcia! Oprócz apetycznych zdjęć potraw, o czym nie trzeba przekonywać – wystarczy zajrzeć na bloga autorki - www.whatkatieate.com, by przekonać się, że są to proste, ale niezwykle apetyczne, dopracowane fotografie.  Przyjemnie się książkę po prostu ogląda, głównie też dlatego, że graficy zadbali też o typografię, grafikę i elementy, które sprawiają, że What Katie ate – weekend Katie przypomina trochę pamiętnik czy domowy brulion z przepisami.

Tym razem książka poświęcona jest weekendowemu gotowaniu – daniom przygotowywanym dla rodziny i znajomych, bez pośpiechu, ale ze smakiem. Takie właśnie celebrowanie czasu z bliskimi, dzielenie się nimi posiłkami i spędzanie czasu przy domowych daniach to dla autorki najlepsza forma spędzania czasu.  

Kolejną inspiracją, jaką widać po tym, jak podzielone są rozdziały książki, są podróże. Autorka wspomina, że od czasu wydania swojej poprzedniej książki zwiedziła wiele różnych krajów, których kuchnie stały się dla niej inspiracją. Dzięki tym wojażom, także w gronie najbliższych, znajdziemy w książce pomysły na dania inspirowane kuchniami świata, które są wynikiem eksperymentów autorki  i próbami rozpracowania tego, co akurat miała na talerzu i bardzo jej zasmakowało.

Jeśli chodzi o kategorie przepisów, klasyczne rozdziały ze śniadaniami, sałatkami i zupami, daniami z warzyw, pizzami i makaronami czy słodkościami, przeplatają się z migawkami z miejsc, które autorka w trakcie swojej pracy odwiedziła i które stały się inspiracją do takiego wyboru dań do książki – Włochy, Meksyk, australijska Dolina Barrosa, Dublin. Każda z takich migawek to nie tylko zdjęcia oddające klimat danych miejsc, uczt, które się tam odbywały i miejsc, które odwiedziła Katie, ale także krótka opowieść o jej pobycie w danym miejscu i dań, smaków, które miała okazję poznać.

Każdy rozdział to kilkanaście różnorodnych przepisów – pomysły na śniadanie to i naleśniki z czekoladą, jak i granola czy jajka w kubeczkach z ciasta kruchego, dania z rozdziału o pizzach, chlebach i makaronach to zarówno spaghetti z bekonem i kaparami, pizza z pomidorami i kwiatami cukinii, ale i focaccia z karmelizowaną cebulą, lasagne z bakłażana czy spaghetti z pesto migdałowym. Jeśli chodzi o przepisy inspirowane kuchniami świata, znajdziemy tu pomysły na migdały na ostro, miniburgery w meksykańskim klimacie, skrzydełka w stylu Buffalo czy brownie ze słonym toffi i wiśniami.

Jeśli lubicie proste, smaczne i zdrowe dania inspirowane smakami świata i małe uczty, które urządzić można nie tylko dla przyjaciół, ale i dla samego siebie, to ta książka z pewnością pozwoli odkryć nowe pyszne dania.