Proste, apetyczne, nieprzekombinowane potrawy, które zachwycą nawet mięsożerców  - to przychodzi na myśl, podczas oglądania książki Warzywo.  Nie od dziś wiadomo, że gotowanie w zgodzie z naturą i korzystanie z sezonowych produktów to klucz do pysznych posiłków. Faktyczne panuje teraz moda na dania wegańskie, wegetariańskie, zdrowe. Ale wiele osób marzy o potrawach przystępnych, nie tofurnikach, tofucznicach, oszukanym chilli con carne bez mięsa. Przecież warzywa to pełnowartościowe, wdzięczne produkty, które nie muszą udawać mięsa. Dominika Wójciak udowadnia to swoimi przepisami.

Książkę ogląda się z przyjemnością, zdjęcia potraw, wykonane przez autorkę książki, są dopracowane, zachęcają do przygotowania dań. Dzięki jasnym, świetlistym  fotografiom, jedzenie na nich wygląda świeżo, lekko, atrakcyjnie, aż chce się sięgnąć po widelec, by spróbować wszystkich tych pyszności. Sam układ książki też jest czytelny, przejrzysty, a przepisy napisane prostą czcionką współgrają ze zdjęciami.

Przepisy podzielone są według składników – mamy tu dziesięciu bohaterów – są to popularne warzywa dostępne na targach i w sklepach sezonowo – rabarbar, buraki, dynia, cukinia, fasola, marchewka, kalafior, kapusta czy ziemniak. We wstępie dowiedzieć się można trochę więcej o poszczególnym produkcie, Dominika podpowiada, jak wybierać dane warzywo, podpowiada, do czego wykorzystać je poza przepisami z książki i sprawdzonymi recepturami. Dla osób, które nie gotują regularnie autorka książki przygotowała też graficzny kalendarz występowania danego warzywa w ciągu roku. To fajny dodatek, dzięki któremu osobom, które nie gotują codziennie, pomoże skorzystać z sezonowych produktów.

Dominika Wójciak zadbała o to, by pokazać nam swoich bohaterów-warzywa w różnych odsłonach. Dlatego w każdym podrozdziale, który poświęcony jest danemu warzywu, autorka przedstawia kilkanaście propozycji na jego wykorzystanie. Znajdziemy tu dania zarówno wytrawne, jak i słodkie, sycące dania obiadowe, zupy sałatki, jak i desery. A to wszystko z wykorzystaniem warzyw! Przepisy nie są skomplikowane, do ich przygotowania nie potrzebujemy egzotycznych składników (a jeśli takie się pojawią, autorka podpowiada, czym je zastąpić) są jednak nowatorskie i dzięki nim unikniemy nudy w kuchni! Już od samego czytania nazw dań – młoda kapusta duszona z białym winem i makiem, gnocchi z pieczonych ziemniaków, grillowane buraki z jeżynami i fetą -  cieknie mi ślinka! Dzięki książce Dominiki Wójciak odkryjemy warzywa na nowo i przekonamy się, że z nudą na talerzu nie mają one nic wspólnego!