Owsianka to posiłek uniwersalny i zdrowy. Warto wiedzieć, że nie musi być podawana na śniadanie lub słodki podwieczorek. W książce podpowiadane są receptury na tak nietuzinkowe wersje owsianki z dodatkiem kurkumy, szpinaku, pomidora, owoców kaki lub śródziemnomorską. W wersji śródziemnomorskiej płatki owsiane zostały połączone z sercami karczochów, oliwkami, szpinakiem, suszonymi pomidorami i oregano. Choć przykłady owsianek z owocami, również można znaleźć bez większego trudu, to te w wersjach na słono są najbardziej intrygujące.

Książka „Owsianki. 60 zaskakujących przepisów” to także sposób na znalezienie szeregu inspiracji do codziennych eksperymentów. Przepisy zawierają składniki na dwie porcje. Na początku opisywane są owsianki na słodko, a w drugiej części wersje na słono. We wstępie zasięgnięto opinii dietetyczki, więc książka ma podkreślane walory zdrowotne. Świetnym przepisem jest owsianka z dodatkiem dyni. Idealne połączenie na jesienne dni. A nas zaskoczyła w szczególności owsianka na bazie espresso. Propozycja dla prawdziwych kawoszy!

Na koniec warto zaznaczyć, że książka „Owsianki. 60 zaskakujących przepisów” jest wydana w formie przypominającej kołonotatnik. To zdecydowanie ułatwia wykorzystywanie jej na bieżąco podczas gotowania w kuchni. Dodatkowo publikacja odczarowuje stereotypy związane z przygotowywaniem owsianki. A przepisy nie raz mogą stać się punktem wyjścia do własnych smacznych poszukiwań.