Żeby zrobić mięsny gulasz idealny trzeba mieć na uwadze kilka istotnych czynników. Po pierwsze: dobrej jakości mięso. Nieświeży produkt lub kawałek z dużą ilością włókien i przerostów po uduszeniu będzie twardawy lub gumowaty. Po drugie: aby mięso na gulasz było równomiernie przyrządzone, trzeba najpierw pokroić je w odpowiedni sposób. Po trzecie: przed duszeniem mięso warto krótko podsmażyć na dużym ogniu z każdej strony. Dzięki temu pory zamkną się i wszystkie soki pozostaną w środku. Jest też czwarta, dodatkowa zasada – dodanie odrobiny produktu, który pozwoli mięsu szybciej osiągnąć przyjemną dla podniebienia miękkość

Mięso na gulasz - jakie wybrać?

Krzepiący gulasz można przygotować na bazie mięsa wołowego, wieprzowego, a nawet drobiowego. Jeśli lubicie dziczyznę i macie do niej dostęp, świetnym wyborem będzie też aromatyczne mięso sarny lub dzika. Na pewno znajdą się wśród was smakosze podrobów, do których przemówi gulasz z żołądków drobiowych, serc, płucek lub wątróbek. Za każdym razem podstawą udanego dania będzie właściwy kawałek mięsa, najlepiej prosto od rzeźnika

O jakie mięso na gulasz wołowy poprosić w sklepie mięsnym? Najlepszym wyborem będzie łopatka, skrzydło (cześć udźca), pręga lub mostek. W przypadku gotowania gulaszu wieprzowego, najsmaczniejszym rozwiązaniem jest łopatka lub szynka. Decydując się na zrobienie gulaszu drobiowego, poproście o mięso z udźca indyka, takie jak na pulpety.

Jak kroić mięso na gulasz?

Warto wiedzieć, że niewłaściwy sposób pokrojenia mięsa na gulasz pozbawi danie nie tylko głębi jego smaku, ale też w łatwy sposób zmieni je w trudną do pogryzienia podeszwę.

Mięso na gulasz pokrójcie w dość dużą kostkę i koniecznie wzdłuż włókien. Dzięki temu mięso podczas podsmażania błyskawicznie się zamknie, żeby w środku dochodzić już w czasie duszenia. To sprawi, że wasz mięsny gulasz będzie niezwykle delikatny oraz miękki. 

Co dodać do mięsa na gulasz, żeby szybciej zmiękło?

Nasz sprytny sposób sprawdza się przy każdym rodzaju mięsa na gulasz. Wołowina, wieprzowina, jak i drób będą kruchutkie dużo prędzej, niż zwykle. Wystarczy wlać w czasie duszenia potrawy odrobinę octu jabłkowego. Zawarty w nim kwas sprawi, że mięso momentalnie zacznie się gotować w środku, szybciej zmięknie i w efekcie będzie też dużo smaczniejsze.

Wystarczą 3 łyżki stołowe tego taniego produktu, który pewnie macie już w kuchennej szafce. Ocet jabłkowy wlejcie do mięsa chwilę po krótkim obsmażeniu go na patelni. Zmniejszcie ogień, wymieszajcie całość i duście na małym ogniu do momentu, aż przestaniecie czuć ostry zapach octu. Dopiero po tym czasie dodajcie pozostałe produkty – w tym cebulę, paprykę, grzyby czy inne składniki waszego ulubionego przepisu na mięsny gulasz. Gdy lekko się podduszą, zalejcie je domowym bulionem, winem lub wodą, doprawcie do smaku, a następnie duście, aż wasze mięso będzie kruche i zacznie się rozpadać pod widelcem.