Kopytka najbardziej lubię z sosem pieczarkowym, ale zdarza mi się też jadać je z sosem pomidorowym jak do makaronu lub z pesto. Niezależnie od dodatków, najważniejsze, aby nie były twarde i suche. A o to łatwo, kiedy mąki w cieście czy na stolnicy, jest za dużo. Puszyste ciasto na kopytka chętnie chłonie każdy dodatkowy gram mąki ze stolnicy, dlatego trzeba się uwijać z wyrabianiem i zastosować 1 sprytny myk. Sprężyste ciasto po ugotowaniu nie zamieni się już w trudną do przełknięcia grudę. Przetestowałam ostatnio sposób Pani Heleny, użytkowniczki Przyślij Przepis na Facebooku i już nigdy nie zrobię inaczej - dziękuję. Skorzystajcie i wy. 

Kopytka bez mąki - czy to w ogóle możliwe?

Bez pszennej - jak najbardziej, jednak choćby niewielki dodatek innej mąki również będzie niezbędny. Purée ziemniaczane oprócz mąki pszennej pomoże związać niewielki dodatek mąki ziemniaczanej lub skrobi kukurydzianej oraz inna mąka, np. bezglutenowa mąka ryżowa i z ciecierzycy w stosunku 1:1 (po 50 g na 1 kg ugotowanych ziemniaków). Możecie też wypróbować wariant z 1 kg ziemniaków, 1 jajkiem i 100 g mąki ziemniaczanej, już bez dodatku innej zbożowej. Będą to kopytka bez mąki pszennej i bezglutenowe. 

Wiosenne kopytka z mniejszą ilością mąki

Jeśli chcecie znacznie zmniejszyć ilość mąki w przepisie, a przy okazji macie ochotę na nieco lżejsze i bardziej odżywcze, wiosenne (zielone) kopytka, zróbcie je z brokułów. Podzielcie 1 średnią główkę na różyczki i obgotujcie je przez 7 minut w osolonym wrzątku lub na parze. Następnie rozgniećcie, dodajcie 80 g mąki pszennej (pół szklanki), 1 łyżeczkę soli, zmiksujcie do połączenia składników i uformujcie z masy ciasto na blacie lekko podsypanym mąką. Podzielcie je na wałeczki, potnijcie i gotujcie 2-3 minuty od wypłynięcia. Jeśli chcecie uzyskać większą porcję (np. do zamrożenia), podwójcie ilość składników. Do podsypywania stolnicy podczas wyrabiania ciasta nie używajcie zwykłej pszennej mąki. 

Jak sprawić, by kopytka nie „piły” mąki ze stolnicy?

Do podsypywania stolnicy podczas wyrabiania dowolnych kopytek zamiast mąki pszennej użyjcie krupczatki. Pani Helena w swoim komentarzu na Facebooku Przyślij Przepis pisze:

Jest idealna i równomiernie się rozprowadza po stolnicy, co wyklucza użycia jej w nadmiarze. Co do proporcji, to dodaję trochę więcej niż do klusek śląskich. Mąką mące nierówna, więc trochę wyczucia się przyda.

Krupczatka ma konsystencję kaszki. Podobnie, jak zwykle używana do kopytek pszenna tortowa, ma bardzo dużo glutenu, ale dzięki swojej strukturze nie przykleja się do ciasta w tak dużej ilości, jak inna, zmielona na pył. Krupczatka oprócz podsypywania stolnicy nadaje się też świetnie do półkruchego i kruchego ciasta, tart, tartaletek i domowych makaronów oraz jako panierka do mięsa oraz kruszonka do deserów.