Każdy potrafi wymienić przynamniej kilka przysmaków kuchni czeskiej, w tym zupę czosnkową, utopence, knedliki czy smażony syr. Kuchnia słowacka jednak pozostaje jedną wielką niewiadomą. Znają ją pokrótce głównie górscy piechurzy, którzy trafiają do schronisk górskich, ale dla reszty pozostaje nieodkryta. Jakie dania kuchni słowackiej bez problemu odtworzycie u siebie w domu i co warto zamówić w tamtejszych knajpkach?

Kuchnia słowacka - co jedzą nasi południowi sąsiedzi?

Na Słowacji zjecie mnóstwo sycących pyszności, które pasują do naszego kulinarnego gustu - smaki i aromaty tej kuchni są nam znajome. Na 1. danie możecie wybrać np. zupę fasolową na wędzonych żeberkach lub kapustnicę (kapuśniak z kiszonej kapusty).

Na 2. danie zamówcie lokše (naleśniki z ciasta ziemniaczanego nadziewane na słodko). Bywają one również dodatkiem do tamtejszych dań mięsnych. Jeśli macie ochotę na mięsne danie, wybierzcie słowacką kaszankę (jaternicę). Spośród innych wyróżnia się ona tym, że farsz zawiera wszystkie części tuszy świni. Ma ona bardzo charakterystyczny smak - inny niż polska kaszanka.

Słowacja słynie również z haluszków (klusek ziemniaczanych), często podawanych z bryndzą lub z boczkiem i kiszoną kapustą oraz z pierogów z bryndzą. Słowacy kochają też jednak inne kluski, na słodko - sulańce.

Co to są sulańce? 

Słowackie sulańce to inaczej po prostu ziemniaczane kluski z makiem, najczęściej podawane na słodko. Słowackie słowo šúľance pochodzi od czasownika šúľať. Oznacza to dosłownie formowanie ciasta w spiczasty wałek, typowy również dla kopytek. Przepis na sulańce znajduje się w pierwszej słowackojęzycznej książce kucharskiej, wydanej w 1870 roku. Jej autorem był Ján Babilon. Kucharz podał w niej przepis na sulańce z bułką tartą i cukrem.

Z czasem popularność zyskały kluski z makiem, okraszone roztopionym masłem, z dodatkiem cukru pudru. Popularne są również inne warianty, w tym z mielonymi orzechami (wystarczy zastąpić nimi mak w przepisie). Znana jest też wersja nazywana Granko (posypana słodzonym kakao), z powidłami lub na słono, z bryndzą.

Słowacja to niewielki kraj, ale każdy region ma swoją nazwę na te kluski. Prosząc w Spiszu (na północy Słowacji) o sulańce, otrzymacie cikošky. We wschodniej Słowacji (na Szaryszu) te kluski z makiem są znane pod nazwą kokoški (dosłownie to słowo oznacza „ptactwo”). Regionalnych określeń na to danie jest znacznie więcej.

Słowackie kluski z makiem - przepis

Składniki:

  • 1 kg ziemniaków*
  • ok. 400 g mąki
  • 2 jajka
  • sól
  • masło
  • 120 g zmielonego maku
  • cukier puder (wg uznania - do słodkich klusek użyjcie ok. 140 g cukru pudru, jeśli wolicie mniej słodkie, dodajcie mniej)

*Ziemniaki powinny być mączyste (skrobiowe, typu B/C lub C). Jeśli użyjecie bardziej wodnistych, będziecie musieli dodać więcej mąki, by ciasto miało odpowiednio zwartą konsystencję. 

Sposób przygotowania:

  1. Obierzcie, pokrójcie ziemniaki na mniejsze kawałki i ugotujcie je w osolonej wodzie. Wystudźcie ziemniaki i przepuśćcie je przez praskę do ziemniaków lub mocno ubijcie. 
  2. Dodajcie do masy ziemniaczanej jajka i sól do smaku. Mąkę dodawajcie stopniowo - podczas wyrabiania na bieżąco sprawdzajcie konsystencję ciasta. Powinno być zwarte i gładkie - jak na kopytka.
  3. Uformujcie z ciasta kilka wałków o grubości 1 cm. Pokrójcie je pod skosem na kawałki o długości ok. 3-4 cm.
  4. Zagotujcie osoloną wodę na kluski, wrzucajcie je partiami. Po wypłynięciu na wierzch, gotujcie jeszcze przez ok. 2 minuty i odcedźcie.
  5. W międzyczasie rozpuśćcie na patelni masło. 
  6. Rozłóżcie kluski na talerze. Posypcie makiem wymieszanym z cukrem pudrem, polejcie roztopionym masłem i podawajcie na gorąco. 

Źródła: ZłotaProporcja.pl, Slowacystka.pl