To mięsiste warzywo możecie również dusić w gulaszu lub leczo, gotować i piec. Pasuje też do smażonej wątróbki. Pieczone jest jednak najlepsze, bo wydobywa z niego 101% intensywnego, orzechowego smaku. Mówi się o nim, że jest gorzki, ale to stereotyp i mit. Poszczególne współczesne odmiany najczęściej nie mają już goryczki. Bakłażan zdecydowanie zasługuje na odczarowanie w kuchni. Oczaruje was smakiem w bardzo prostym wydaniu - jako jarskie kotlety. Medaliony z bakłażana będą smakować dorosłym i dzieciom. Panierkę możecie doprawiać różnymi ziołami. Pasować będą również zioła prowansalskie, czerwona czubryca czy mieszanka do gyrosa. 

Jak zrobić wspaniałe kotlety z bakłażana?

Kotlety z bakłażana zrobicie podobnie jak schabowe, ale w 2 etapach. Po usmażeniu na złoto włóżcie je jeszcze na 5 minut do mocno nagrzanego piekarnika. W tym czasie ser się rozpuści, kotlety zyskają w środku cudowną, kremową konsystencję, a skórka się przypiecze, oddając intensywny, orzechowy smak. Takie kotlety będą też miały lekki podwędzany smak. Będą jeszcze smaczniejsze. Jeśli nie macie czasu lub ochoty, możecie pominąć pieczenie. Danie również będzie dobre.

Aby pozbyć się ewentualnej goryczki, plastry bakłażana solimy i czekamy, aż puszczą nadmiar wody (którą odlewamy i odciskamy za pomocą ręcznika papierowego). Ten etap jednak nie jest już niezbędny, bo bakłażany coraz rzadziej są gorzkie. Wybierajcie najlepiej niewielkie sztuki. Im mniejsze warzywo, tym łagodniejszy smak i mniej goryczki w środku. 

Pieczarki smażone na patelni mieszajcie jak najmniej. Dzięki temu grzyby pozostaną jędrne, nie stracą ładnego kształtu i nie puszczą nadmiaru soku (w którym jest cały smak). Jeśli macie możliwość, wybierzcie brunatne pieczarki - mają bardziej wyrazisty smak. 

Olej powinien być mocno rozgrzany, ale nie parujący. Jeśli będziecie smażyć kotlety z bakłażana na zbyt słabo nagrzanym tłuszczu, sflaczeją. Musi też być go dość sporo - tak, jak przy schabowych.

Przepis na kotlety z bakłażana 

Składniki:

  • 2 bakłażany
  • 200 g mąki pszennej
  • 200 ml mleka
  • 1 łyżeczka suszonego oregano, tymianku lub rozmarynu
  • 1/2 łyżeczki mielonej wędzonej słodkiej papryki
  • 150 g sera żółtego w plastrach 
  • 250 g pieczarek 

Dodatkowo: bułka tarta lub panko do panierowania, olej do smażenia i sól (do posypania bakłażana przed smażeniem i doprawienia panierki).

Sposób przygotowania:

  1. Umyjcie, osuszcie i pokrójcie bakłażana w plastry o grubości ok. 1 cm. Nie obierajcie go ze skórki - utrzymuje ona miąższ w ryzach i po usmażeniu można ją jeść. 
  2. Natrzyjcie je lekko z obu stron niewielką ilością soli i odłóżcie na ok. 10 minut. 
  3. W międzyczasie pokrójcie pieczarki w ćwiartki i przesmażcie je na niewielkiej ilości oleju, aż się zarumienią. Mieszajcie na patelni jak najmniej.
  4. Doprawcie solą i pieprzem, przełóżcie do osobnej miseczki.
  5. Po upływie 10 minut wytrzyjcie bakłażany delikatnie przy pomocy ręcznika papierowego, delikatnie wciskając go w warzywa.
  6. Wymieszajcie w misce mleko, mąkę i przyprawy na ciasto o konsystencji naleśnikowego. 
  7. Wysypcie bułkę tartą lub panko na głęboki talerz. 
  8. Na patelni po pieczarkach rozgrzejcie mocno sporą ilość oleju. 
  9. Maczajcie plastry w cieście, a następnie dokładnie obtoczcie w bułce tartej i smażcie kotlety z obu stron na złoty kolor. 
  10. Po usmażeniu wyłóżcie je na blaszkę wyłożoną papierem do pieczenia. Na każdym kotlecie rozłóżcie kawałek żółtego sera, a na nim po porcji przesmażonych pieczarek. 
  11. Włóżcie do piekarnika nagrzanego na 200 st. C i podpieczcie przez 5 minut. 

Kotlety z bakłażana możecie podawajcie z sosem tzatziki, sosem koperkowym na jogurcie greckim, czosnkowym na majonezie, sosem pomidorowym lub z ajwarem. Będą do nich pasować również pieczone ziemniaki lub gotowany ryż.