Leniwe kluski (albo pierogi, jak kto woli) to przysmak uwielbiany przez wszystkie pokolenia. Najbardziej chyba przez najmłodszych - w końcu kluseczki są delikatne, miękkie i zwykle podaje się je na słodko. Pasuje do nich bułka tarta z cukrem albo śmietana wymieszana również z tym składnikiem oraz cynamonem. Kluski leniwe są też pyszne latem w towarzystwie sezonowych owoców (zwłaszcza malin i truskawek). Przygotowanie kluseczek jest banalnie proste, ale mają 1 zasadniczą wadę - jeśli nieumiejętnie je przygotujecie, szybko stwardnieją na kamień. 

Dlaczego kluski leniwe wychodzą twarde?

Istnieją 2 główne powody, dla których leniwe kluski bardzo szybko stają się twarde. Pierwszy to użycie zbyt dużej ilości mąki - rozpoznacie to po tym, że ugotowane kluski są dość gumowate. Gdy wystygną, prędko zaczną wysychać i będą bardzo twarde. Drugi powód to wrzucenie całego jajka do ciasta. Tak będzie co prawda szybciej, ale kluski nie wyjdą wtedy zbyt smaczne i również będą twarde. 

Jak więc zrobić mięciutkie i rozpływające się w ustach kluski leniwe? To bardzo proste - wystarczy oddzielić żółtka od białek i ubić białka na sztywno. Gdy wymieszacie już resztę składników, na koniec dodajcie do nich białka, delikatnie wymieszajcie i już możecie się brać za krojenie i gotowanie kluseczek. Prosty zabieg z białkiem jajka to gwarancja tego, że kluski leniwe będą puszyste i miękkie. Sprawdźcie poniżej w szczegółach, jak je przygotować w ten sposób. 

Przepis na mięciutkie kluski leniwe

Składniki:

  • 500 g tłustego twarogu
  • 1/2 szklanki mąki pszennej
  • 1 łyżka skrobi ziemniaczanej
  • 1 jajko
  • 1 szczypta soli 

Przygotowanie:

  1. Przełóżcie twaróg do miski. Wsypcie do niego szczyptę soli i rozgniećcie widelcem lub tłuczkiem do ziemniaków.
  2. Następnie do sera wsypcie mąkę pszenną i ziemniaczaną. Oddzielcie żółtko od białka i wlejcie samo żółtko do reszty składników.
  3. Białko ubijcie ze szczyptą soli na sztywno. Wymieszajcie składniki na kluski w misce i gdy już się połączą, dodajcie do nich pianę z białek. Wymieszajcie jeszcze raz. 
  4. Kiedy ciasto będzie jednolite (gotowe), przełóżcie je na podsypaną mąką stolnicę. Podzielcie je na mniejsze części. Z każdej zróbcie cienki wałeczek i pokrójcie go na skos, tworząc niewielkie kluski.
  5. Gotujcie kluski w osolonej wodzie przez minutę od momentu, w którym wypłyną na powierzchnię.

Podajcie je z ulubionymi dodatkami - na przykład bułką tartą na słodko, śmietaną z cukrem i cynamonem albo owocami.