Otwierając lodówkę, nie powinniście czuć żadnego zapachu. Ewentualnie, jeśli kochacie sery pleśniowe i macie silny węch, gdzieniegdzie może przebić się ich silna nuta. Optymalnie jednak będzie, jeśli jej wnętrze pozostanie bezwonne, a na ściankach nie będą gromadzić się kryształki wody. Jak zabezpieczyć lodówkę przed nadmiarem wilgoci i nieprzyjemnym zapachem? Podobnie jak w innych przypadkach, pewnym problemom jednak dużo lepiej zapobiegać niż je leczyć. Zarówno sklepowy (profesjonalny), jak i domowy pochłaniacz wilgoci mogą jednak nie wystarczyć, jeśli na co dzień nie pamiętacie o podstawach higieny i dbałości o sprzęt. Na co zwrócić uwagę?

Jak chronić lodówkę przed wilgocią i brzydkim zapachem?

Najczęstszą przyczyną smrodu dobiegającego z lodówki są zepsute resztki jedzenia i brudne półki. Raz na tydzień róbcie więc przegląd kupionych produktów. Produkty z dłuższą datą przydatności do spożycia możecie trzymać głębiej. Żywność z krótkim terminem lub blisko terminu powinna znaleźć się na półkach z przodu, na wyciągnięcie ręki.

Utrzymujcie też na bieżąco czystość. Pod ręką blisko lodówki możecie trzymać chusteczki dezynfekujące i przemywać nimi półki. Napoczęte owoce i warzywa trzymajcie też lepiej w pojemnikach lub na talerzykach zamiast bezpośrednio na półkach. Dzięki temu zachowanie czystości będzie prostsze. Od czasu do czasu:

  • wyjmijcie wszystko z lodówki,
  • rozmroźcie ją
  • dokładnie umyjcie w środku (wyjmowane szuflady również).

Możecie to zrobić choćby przy pomocy roztworu octu z wodą. Dzięki temu pozbędziecie się też niechcianych bakterii i zalążków grzybów.

Na utrzymanie higieny w lodówce wpływa również poziom wilgoci. Gdy robi się zbyt wilgotno, produkty szybciej się psują. Najprostszy domowy pochłaniacz wilgoci zrobicie w kilka sekund. Sięgnijcie po czarnobiałą gazetę. 

Gazeta - oryginalny pochłaniacz zapachów do lodówki

Gazeta lub papierowy ręcznik będzie skutecznym pochłaniaczem wilgoci i zapachu. Połóżcie na półce kulkę z papieru lub takiego ręcznika, a po kilkunastu godzinach problem znacznie się zmniejszy lub całkiem ustąpi. Jeśli zależy wam na jeszcze lepszym efekcie, po kilkunastu godzinach zróbcie to samo z nową porcją papieru i powtarzajcie zabieg od czasu do czasu.

Zamiast nich możecie też użyć czystej i suchej bawełnianej ściereczki lub ściereczki z mikrofibry. Ona również zadziała jak pochłaniacz wilgoci domowej roboty - ba, poza włożeniem jej do lodówki, nie musicie robić już nic, tylko po parunastu godzinach wymienić na kolejną, świeżą i suchą.

Domowy pochłaniacz zapachów do lodówki niejedno ma imię

Zużyta, wysuszona torebka po herbacie również pochłonie nadmiar wilgoci i nieprzyjemne kuchenne zapaszki. Wystarczy położyć ją w środku na talerzyku i dać jej czas. Niepozorna saszetka zniweluje zapach czosnku lub przekrojonej cebuli włożonej luzem do lodówki (polecamy jednak wkładać je do osobnych, zamykanych pojemników na żywność. Jako domowy pochłaniacz wilgoci świetnie zadziała również odrobina żwirku dla kota. Wysypcie go na spodeczek i połóżcie w głębi lodówki, Po kilkunastu godzinach wymieńcie na świeżą porcję.