Ogórki małosolne to smakowity symbol wiosny w słoiku. Wielu zajada je prosto z ręki lub cieszy się nimi w chłodnikach i surówkach. W większości warzywa te składają się z wody, dlatego doskonale orzeźwiają i gaszą pragnienie, jednocześnie zmniejszając głód. Są też niskokaloryczne. To rewelacyjna przekąska dla wszystkich tych, którzy chcą wiosną zgubić parę kilogramów. Jest to jednocześnie łagodniejsza wersja ogórków kiszonych. Dlaczego jeszcze mają tak wielu fanów? Spróbujmy to prześledzić. 

Ogórki małosolne – co sprawia, że są tak lubiane?

Mówiąc o ogórkach małosolnych, trudno nie wspomnieć o ich dobrocznnych właściwościach dla jelit. Nawet taka błyskawiczna kiszonka skutecznie „dokarmi” jelita bakteriami probiotycznymi. Ogórki małosolne zawierają też witaminy z grupy B (B1, B2, B3 i B6) oraz witaminę A, C, E i K. Mają też sporo błonnika, który przyspiesza trawienie i daje uczucie sytości. Nie można zapomnieć także o acetylocholinie, która pomaga regulować ciśnienie krwi i pracę jelit. 

Jakby tego było mało, robi się je ekspresowo – będą gotowe już po 1-2 dniach, a smak ogórka nie zostanie przesłonięty przez kwas. Małosolne są też jędrne i kruche, więc można je chrupać jak orzeszki, są jednak zdecydowanie mniej kaloryczne (zawierają zaledwie 11 kalorii na 100 g). 

Ile soli do ogórków małosolnych dodać?

Wg ekspertów z wielickiej Kopalni Soli, najlepiej będą smakować ogórki przygotowywane w solance o stężeniu soli od 6 do 8%. Jak uzyskać takie stężenie? Wystarczy z 1 litra wody odlać 80 ml i dodać do nich 80 g soli, a następnie rozpuścić taki roztwór w pozostałej ilości wody. Jeśli wolicie mniej soli (6% roztwór), odlejcie z 1 litra wody 60 ml i dodajcie do tej części 60 g soli, a potem wlejcie roztwór do pozostałej części wody i wymieszajcie dokładnie, do całkowitego rozpuszczenia się soli.  

Wodę gotujcie wcześniej przez 10-15 minut, by pozbyć się jak najwięcej chloru, który przeszkadza w fermentacji. Ogórki zalejcie letnią lub chłodną wodą. Im cieplejsza, tym szybciej ogórki się ukiszą, jednak zbytni pośpiech jest w tej kwestii niewskazany. Jak i do innych przetworów, do ogórków małosolnych używajcie soli kamiennej niejodowanej – zawiera ona minerały, które dodają kiszonce wartości odżywczych. 

Ogórki małosolne po wielicku – przepis

Składniki (na 1 słoik o pojemności 1 l):

  • ok. 0,5 kg małych lub średnich ogórków gruntowych
  • 1 l wody
  • 1 czubata łyżka soli
  • 1 liść oraz kawałek korzenia chrzanu
  • 2 ząbki czosnku
  • kilka gałązek kopru

Podane składniki to ilość „na wypróbowanie” - na 1 próbny słoik. Opcjonalnie, możecie pomnożyć ilość składników i zrobić więcej przetworów. Liść chrzanu możecie też zastąpić liściem porzeczki, wiśni lub dębu. Możecie też zrobić małosolne po swojemu, z ulubionym zestawem przypraw. 

Sposób przygotowania:

  1. Ogórki ułóżcie ciasno w słoiku, na zmianę z przyprawami. 
  2. Zalejcie solanką do brzegu słoika.
  3. Zakręćcie słoik i odstawcie na 1 dzień w ciepłe miejsce (przynajmniej 18 st. C).
  4. Następnie na kolejne 1-2 dni przenieście słoik w nieco chłodniejsze miejsce (może być piwnica - między 8-10 st. C).
  5. Gotowe ogórki będą mieć lekko żółtawy kolor, a solanka w środku będzie nieco mętna. To normalny objaw. 

Smacznego! 

 

Źródło: Kopalnia.pl